Потреблението на хляб в България намалява и достига до 150 грама на ден. Според експертите това количество е ниско - за сравнение в Германия, Франция, Великобритания или Белгия се консумират около 300 грама дневно.
Според експерта по хранителни надбавки Ростислава Павлова консумацията на хляб намалява заради икономически причини от една страна. От друга - на мода в страната са различни протеинови диети, които изключват хляба от диетата.
Експертът обаче коментира, че насъщният е традиционен за нашата трапеза и не трябва да се отказваме от консумацията му. У нас хората харесват основно "ръчния" хляб. Това става ясно от проучванията на експертите, които бяха дадени в студиото на ТВ 7.
Според Ростислава Павлова в хляба у нас не се слагат оцветители, но има подобрител, който най-често е аскорбинова киселина (витамин С) и ензими. Последните са добивани от растителен синтез. Павлова допълни, че още от векове се използват подобрители за хляб - древните египтяни например са слагали лотосово брашно, което е подобрявало качеството.
Засега преди началото на жътвата цената на хляба няма да бъде променена. Това съобщи в началото на седмицата Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите в България и председател на Консултативния съвет по зърното. Тази теза беше подкрепена от министъра на земеделието и хранитне Мирослав Найденов. Според него увеличението формира малък процент от себестойността на продукта. Затова евентуалното поскъпване на това основание би било спекулативно.