Засега не се предвижда приватизация на "Български пощи". Това коментира днес министърът на транспорта, информационните техмологии и съобщенията Ивайло Московски по повод предложението за изваждането на дружеството от забранителния списък.
По думите на министъра пощите се вадят от списъка, за да има и това като опция, но за момента темата с приватизацията на пощите не е актуална. Целта е намиране на стратегически инвеститор, който да придобие дял, информира Dariknews.bg.
Вчера синдикатите се обявиха против изваждането от забранителния списък за приватизация и евентуалната продажба на "Български пощи". Те изразиха опасение, че при този вариант би могло да се стигне до закриване на пощенски станции. Мотив е и това, че държавният оператор единствен има разгърната мрежа в цялата страна и би могъл да осигури реализирането на пощенската услуга дори в труднодостъпни райони.
В дружеството се подготвя подписка против изваждането му от списъка, а синдикатите заплашиха с протести в деня на първото четене на съответните законови промени.
Междувременно от Българската стопанска камара (БСК) припомниха изказване на Божидар Данев от 4 март 2010 г., в което той коментира, че "би могло да се помисли и за продажба на "Български пощи". В позицията се допълва, че сега - година и половина по-късно правителството дава сигнал за готовност да предприеме тази стъпка.
Според данни на Евростат от 2004 г. цена за доставка на стандартно писмо (в евро) у нас струва 0.23, Чехия - 0.20 и в Румъния - 0.12. В същото време цената на писмото (в евро) с отчитане на паритетната покупателна способност е както следва: България - 0.63, Полша - 0.80, Словения - 0.75, Германия - 0.50, Чехия - 0.39, Румъния - 0.31, Естония - 0.31, Словакия - 0.27.
На човек у нас средно се падат по 10 пратки/писма годишно. За сравнение - в Чехия техният брой е 93, в Германия - 194, във Франция - 321 и в Холандия - 326.