Възможно е правителственият дълг на България да се оскъпи, посочи икономистът от Института за пазарна икономика (ИПИ) Калоян Стайков пред програма „Хоризонт“ на Българското национално радио. Причината за това е липсата на реформи в изключително важни отрасли, което създава впечатление у международните инвеститори за рискова среда у нас, въпреки тенденцията за понижаване на лихвените проценти по държавните ценни книжа (ДЦК) в Европейския съюз.
До края на годината страната може да изтегли от външните пазари до 3,9 милиарда лева, припомни Стайков, а на местния пазар ще може да се пласират ДЦК на стойност до 1,4 милиарда лева. През януари вече беше пусната емисия на стойност 200 милиона лева, а през февруари ще бъдат емитирани още ДЦК. Към момента финансовото министерство все още не е емитирало външен дълг. Същевременно в бюджета е заложен буфер на стойост до 2,5 милиарда лева, като тези средства ще бъдат използвани при ликвидни проблеми в банковата система, след като се проведат предвидените стрес-тестове, резултатите от които ще станат ясни наесен.
„Политиката на Европейската централна банка през тази година ще е един от ключовите фактори, който ще определи кога, всъщност да се вземе такава емисия. Ако започнат негативни новини от различни страни от ЕС това ще повлияе негативно на финансовите пазари и съответно лихвите ще скочат. Ако, обаче имаме последваща реакция от срана на ЕЦБ за увеличаване на тази количествени улеснения тогава съответно може да се очаква лихвите да паднат. Тогава би бил по-добър момент да се вземе дълг“, смята Калоян Стайков, цитиран от БНР.