237 млн. евро от оперативните програми е успяло да спаси правителството през последния месец. Това са почти 500 млн. лв., които ще влязат в българската икономика, заяви днес вицепремиерът с ресор еврофондове и правосъдие Зинаида Златанова след последното заседане на правителството за тази година.
До последния ден успяхме да свършим много работа по усвовяването на фондовете, каза още Златанова.
„През отминалите месеци, имаше много спекулации, споменаваха се бомбастични цифри от порядъка на милиарди, които България ще изгуби. Нищо от това не се случи, и аз съвсем съзнателно се опитвах да не отговарям на тези спекулации, защото няма по-лошо в управлението на европейските средства от политизирането им. Няма нищо по-лошо от некомпетентността”, каза още тя Златанова.
Вицепремиерът припомни, че към 13 март тази година изплатените средства по програмите са били 37% от бюджетите им, а към края на годината те вече са достигнали 53%.
„Благодаря на всички онези, които работеха съвестно и в интерес на държавата, а не на политически партии, за да може българската икономика да получи тези средства, от които има нужда”, каза още Златанова.
Тя призна, че въпреки усилията към края на годината по три оперативни програми ще загубим малко над 35 млн. евро. Основната загуба ще бъде по оперативна програма „Околна среда“, където страната ни ще трябва да върне над 27,4 млн. евро. По програмата „Техническа помощ“ ще загубим около 1,8 млн. евро, а по „Административен капацитет“ - 5,9 млн. евро, обясни още Златанова. Няма загуби по другите основни програми за бизнеса – регионално развитие, транспорт, конкурентоспособност.
Вицепремиерът допълни, че правителството вече е представило и проектът за нов Наказателен кодекс.
Пълният текст на проекта ще бъде достъпен на страницата на Министерството на правосъдието и на Портала за обществени консултации. В началото на 2014 година Министерството на правосъдието ще проведе дискусия по предложените текстове за нов Наказателен кодекс.
Златанова припомни, че в проекта са вкарани много нови разпоредби на европейското и световно право. Тя припомни, че сега действащият Наказателен кодекс е в сила от 1968 г. и е бил преправян многократно. За изготвянето на документа е използван е законотворческия опит на българския законодател от 1896 г. до наши дни, както и постиженията на българската наказателноправна доктрина през целия този период, отчетена е тълкувателната практика на Върховния касационен съд.