Министерският съвет одобри промени в 10 наредби, приети от предишното правителство в началото на 2009 г., без обаче да бъде спазена процедурата на съгласуване в Националния съвет за тристранно сътрудничество. Поради това документите бяха оспорени във Върховния административен съд (ВАС) от синдикатите и ВАС вече отмени постановленията, с които са приети две от наредбите, като прие аргументите им за нарушение на Кодекса на труда.
Потвърдените изменения са в: Наредбата за изчисляване и изплащане на паричните обезщетения и помощи от Държавното обществено осигуряване, Наредбата за отпускане и изплащане на паричните обезщетения за безработица, Наредбата за елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски, Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица и българските граждани на работа в чужбина, Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж, Наредбата за трудовата книжка и трудовия стаж, Наредбата за работното време, почивките и отпуските, Наредбата за определяне на видовете работи, за които се установява намалено работно време, Наредбата за определяне на видовете работи, за които се установява допълнителен платен годишен отпуск и Наредбата за структурата и организацията на работната заплата.
Основните изменения са свързани с: увеличаването на тежестта на всяка година осигурителен стаж на 1,1 на сто при 1 на сто до 1 април т. г.; с отпадане на изискването за удостоверяване на осигурителен стаж и доход след 1 януари 2009 г. с осигурителни книжки на някои групи лица; удължаване срока на високоплатеното майчинство от 9 на 12 месеца, увеличаването от 6 на 12 месеца на периода за изчисляване на обезщетенията за бременност и раждане и за отглеждане на малко дете, с правото на бащите да ползват част от отпуска за отглеждане на малко дете и т. н.