Преглед на икономическите теми в печата, 23 август

23.08.2017 | 10:10
по статията работи: econ.bg
Най-важното от интернет до момента
Преглед на икономическите теми в печата, 23 август
Снимка: под лиценза на creative commons

"Бългapия c нaй-cĸъпoтo шeфcтвo нa Eвpocъюзa"

Πpeдвapитeлнитe paзчeти oтpeждaт нa Бългapия пъpвo мяcтo в EC пo paзxoди зa eвpoпpeдceдaтeлcтвoтo, ĸoeтo щe пoeмeм oт 2018 г. Cмятaнитe дoceгa зa пъpвeнци пo xapчoвe ca Фpaнция (171 млн. eвpo), Xoлaндия (150 млн. eвpo), Πoлшa (115 млн. eвpo) и Иcпaния (100 млн. eвpo), бългapcĸитe пapи ca близo 77 млн. eвpo.

Aĸo cмeтнeм paзxoдитe нa глaвa oт нaceлeниeтo излизa, чe eвpoпpeдceдaтeлcтвoтo cтpyвa 10,8 eвpo нa вceĸи бългapин. Зa фpaнцyзитe e билo 2,55 eвpo нa чoвeĸ. Xoлaндцитe ca oтдeлили пo 8,82 eвpo, пoляцитe пo 3,02 eвpo, a иcпaнцитe пo 2,17 eвpo. Hиe вeчe cмe cчyпили peĸopдa пo paзxoди, a миниcтъp Лилянa Πaвлoвa иcĸa oщe пapи. Bчepa cтaнa яcнo, чe 1,5 млн. лв. щe ни cтpyвa caмo peĸлaмaтa.

в. "Дума"

"Заради липса на кадри митниците спират тестовете за интелигентност"

Кандидатите за митничари вече няма да държат тест за интелигентност. Финансовото министерство предлага отмяна на тези изпити с мотива, че се налага да се облекчи процедурата за назначаване на кадри в Агенция "Митници" (АМ). Оказва се, че много висок процент от желаещите да работят в АМ нямат елементарни познания и логично мислене, провалят се на тестовете и свободните места остават непопълнени.

Агенция "Митници" въведе тест за обща култура за първи път през 2010 г., защото се оказа, че напиращи за работа не знаят дали Гъpция ни е южна или ceвepна cъceдка и през кои държави може да е преминала задържана на нашата граница пратка наркотици, тръгнала от Колумбия. После тази проверка отпадна, защото имаше много скъсани. Но през 2015 г. тогавашният директор на митниците Ваньо Танов върна изпита, за да вдигне нивото на кадрите.

в. "Сега"

"КЗП: Случаите "едно поръчваш, друго идва" са масови"

Хит в нарушенията по морските ни курорти е практиката "едно поръчваш, друго идва". С това са свързани и най-честите оплаквания в т.нар. виртуални приемни на Комисията за защита на потребителите (КЗП) по Черноморието. В тях от началото на лятото до момента са постъпили над 100 сигнала за нарушения.

На фона на този оптимистичен отчет куриозите в обслужването продължават. Така след такса "празен стол" се появи и такса "желание на клиента", заради която турист е платил 2 лв. отгоре, защото помолил лукът му да бъде запържен. Друг пък си купил лимонада за 74 лева. Той все пак е бил "късметлия", защото на друг човек се наложило да плати 5 лв. за "нищо -1 час", както пишело в касовата му бележка.

в. Сега"

"Полската GTC строи две офис кули за 54 млн. евро в София"

Полската група GTC (Global Trade Center) е придобила втори терен в близост до Бизнес парк София, на който планира да построи 12-етажна офис сграда. Тя ще се появи на мястото на бившия шоурум на "Лада" в "Младост" и ще се намира в непосредствена близост до първия 11-етажен офис проект на GTC в столицата - Advance Business Center. Така в терените за кулите до бизнес парка вече са вложени 13 млн. евро, а заедно с изграждането общата инвестиция ще е 54 млн. евро в почти 30 хил. кв.м площи.

Имотът, върху който ще бъде издигнат бъдещият Advance Business Center II, е купен за 7.4 млн. евро с ДДС, а сделката за парцела от почти 5 декара вече е отразена в Имотния регистър. За новия офис проект на полската група става ясно от публикувания от GTC в понеделник финансов отчет за първото полугодие на 2017 г. Чуждата компания продаде двата си български мола на вече традиционните купувачи - фонд от ЮАР, и сега обяви фокус офис пазара в България.

в. "Капитал Daily"

"83,6% от отпускарите са почивали у нас"

През второто тримесечие на годината 1 149.8 хил. българи са пътували като туристи, по предварителни данни на Националния статистически институт. Преобладаващата част от тях - 83.6%, са пътували само в страната, 13.5% - само в чужбина, а едва 2.9% са пътували и в страната, и в чужбина. В сравнение със същото тримесечие на 2016 г. общият брой на пътувалите навършили 15 години нараства с повече от една четвърт - 26.5%. Пътувалите само в страната се увеличават с 31.1%, пътувалите само в чужбина - с 8.9%, а броят на пътувалите в страната и чужбина - с 0.3%.

Българите между 25 и 44 - годишна възраст пътуват най-много. Те представляват 43.5% от всички български туристи. Във всички възрастови групи преобладава относителният дял на пътуванията в страната, като най-висок е този дял при лицата на възраст над 65 г. - 86.8% от пътувалите в тази възрастова група. При пътуванията в чужбина делът на пътувалите лица на възраст 45 - 64 години е най-голям - 16.5% от пътувалите в тази възрастова група.

в. "Стандарт"

"20 000 деца престъпници под опеката на държавата"

20 000 деца на възраст между 8 и 17 години, които са прекрачили закона, се превъзпитават от държавата с различни мерки. Някои са настанявани в специализирани заведения, други са задължавани да участват в различни курсове, трети са принуждавани да се извинят на пострадалото лице, показа проверка на „Монитор". Има и такива обаче, които се озовават зад решетките за убийство или опит за убийство. 

Техният брой е най-малък - около 10 са непълнолетните, отишли зад решетките заради отнет живот. Те всъщност са пращани в затвора, едва когато навършат пълнолетие, без значение, че престъплението е извършено, когато са били под 18 години. Подобен може да се окаже и случаят с 15-годишния Иван, който закла 11-годишната Никол в асансьор в бургаския квартал „Меден рудник". За такова деяние законът предвижда от 15 до 20 години лишаване от свобода, доживотен затвор или доживотен затвор без право на замяна, но тъй като лицето е непълнолетно наказанието се редуцира от 3 до 10 години затвор. При доказване на вината му той ще трябва да изтърпи остатъка от наказанието си зад решетките, след като навърши 18 години.

в. "Монитор"

"3 министерства ровят далаверите на „зелените"

Експерти от три министерствата ще ровят далаверите на „зелените", определили границите на НАТУРА в района на Калиакра.

В края на миналата седмица експерти от Министерствата на екологията, на земеделието и на регионалното развитие започнаха проверка на границите на НАТУРА. Инспекцията им идва дни след като Върховната административна прокуратура установи, че границите на защитената територия са били умишлено напомпани. Екоминистърът Нено Димов също изрази съмнение в границите на защитените територии.

„Границите на „Натура" вече са определени и трябва да останат такива, каквито са. Но има много интересни примери, при които границите на „Натура" вървят по тези на кадастър и не е нормално една природна граница са съвпада с една административно начертана граница", заяви Димов. По думите му в случаите, в които има доказано съвпадение на двете граници, собствениците на имоти, чиито дейности се ограничават от НАТУРА, трябва да бъдат компенсирани.

в. "Монитор"

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...