Преглед на икономическите теми в печата, 7 юни

07.06.2017 | 10:50
по статията работи: econ.bg
Най-важното от интернет до момента
Преглед на икономическите теми в печата, 7 юни
Снимка: под лиценза на creative commons

"Половината от минималните пенсии са инвалидни и наследствени"

Реформа в ТЕЛК ще има наесен, обещават от правителството

Половината от минималните пенсии, които ще бъдат увеличени на две стъпки тази година до 200 лв., всъщност са инвалидни, наследствени и на хора с непълен стаж. От 547 хил. пенсионери, които в момента са с минимален размер на пенсията, само 229 хил. са пенсионираните по общите условия за стаж и възраст за масовата трета категория. Това са хората, които получават по 161.38 лв.

Около 200 хил. са инвалидните пенсии поради общо заболяване и трудова злополука, които са процент от минималната според степента на увреждане (за инвалидност над 90% например пенсията сега е 186 лв. и ще стане 230 лв.). Останалите са на хората, на които не им достига стаж, както и наследствените пенсии. Почти всички минимални пенсии се дотират от държавния бюджет, тоест внесените осигуровки за тях не стигат дори и за минималния им размер.

в. "Сега"

"Кувейт ще е посредник в кризата в Персийския залив"

Платен от Катар откуп на джихадисти и на Иран е разгневил Рияд според "Файненшъл таймс" 

Емирът на Кувейт влиза в ролята на посредник за разплитане на тежката криза, в която изпадна Персийският залив завчера. В понеделник Саудитска Арабия и няколко други арабски държави, сред които Египет, Обединените арабски емирства (ОАЕ) и Бахрейн прекъснаха дипломатическите си и транспортни връзки с Катар, обвинявайки страната в подкрепа на екстремизма. Вчера емирът на Кувейт шейх Сабах ал Ахмед ал Сабах замина за Саудитска Арабия, за да проведе разговори, целящи да решат дипломатическата криза между Катар и редица арабски държави. 

Официалната информационна агенция КУНА съобщи, че емирът ще кацне в западния пристанищен град Джида начело с делегация, в чийто състав влизат министрите на външните работи и информацията

в. "Сега"

"Продажбата на фирми с данъчни задължения ще е малко по-трудна"

Прехвърлянето на компании с неплатени данъци и осигуровки вече ще е малко по-трудно. Мажоритарните собственици на такива дружества ще са отговорни с имуществото си, ако продадат своите акции или дялове при започната проверка или ревизия от страна на данъчните до шест месеца от приключването й.

Такава сделка ще се смята за недобросъвестна, ако собственикът на компанията е знаел, че тя е свърхзадлъжняла или неплатежоспособна, и продажбата на акциите или дяловете е станала, преди да се поиска фалит. Отговорността ще е пропорционална на продаденото участие.

Промените са записани в Данъчно осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), които правителството внесе за разглеждане от парламента. Мненията за текстовете в този начален етап са, че не са напълно ясни и могат да се тълкуват разнопосочно. Иначе желанието на държавата да се спрат сделките със социално слаби и неграмотни е смислено.

в. "Капитал Daily"

"Холандската Dietsmann купува "Енергоремонт холдинг"

Холандската компания Dietsmann ще бъде новият собственик на "Енергоремонт холдинг". Това стана ясно от съобщение до Българската фондова борса, където се търгуват акциите на енергийното дружество. От холдинга коментираха само, че сделката е за контролния пакет. Според информация на "Капитал" става дума за 97% от капитала, което практически означава, че всички по-големи акционери ще излязат от дружеството. Цената засега не се съобщава. Сделката все още не е финализирана, тъй като се очаква одобрение на регулаторните органи, като предстои Dietsmann да подаде искане за концентрация в Комисията за защита на конкуренцията (КЗК). След съобщението акциите на дружество скочиха със 7.6%, а пазарната му капитализация достигна 64.3 млн. лв.

в. "Капитал Daily"

"Глобяват мудни чиновници за калпава работа"

Чиновници ще отнасят солени глоби, ако не свършат или бавят свои задължения. А наказанията за виновните длъжностни лица ще са от 150 до 1500 лв. Това ще стане с промените в Административно-процесуалния кодекс (АПК), които депутати от ГЕРБ внесоха в парламента.

„Най-важното е, че с новите текстове се отварят вратите на принципа на мълчаливото съгласие и прехвърляме административната тежест чиновниците", коментира пред „Труд" председателят на правната комисия Данаил Кирилов (ГЕРБ). Кирилов припомни, че от години бизнесът настоява за по-бърза работа от страна на администрацията. А точно от ГЕРБ са заложили в предизборната си програма намаляването на чиновническата преса върху компаниите. Новите текстове ще премахнат част от бюрократичните спънки и ако в регламентиран срок дадена фирма няма отговор от чиновник, то ще се приема, че поставеното питане е с положително становище от въпросното ведомство. „Изменението създава предпоставка за постепен преход от презумпция за мълчалив отказ към презумпция за мълчаливо съгласие в подходящите за това случаи", се казва в мотивите към законопроекта. И още:"Мълчаливото съгласие е инструментът, чрез който най-лесно се игнорира бездействието на администрацията и рязко се намалява административната тежест".

в. "Труд"

"Канят се да върнат КАТ в храстите"

Връща се добре познатата ни и не особено европейска практика катаджии да се крият из храстите и от „засада да изненадват" нарушителите. Това заяви вчера бившият депутат от Реформаторския блок Петър Славов по повод внесения от ГЕРБ проект за промяна в Закона за движение по пътищата (ЗДвП).

В един от текстовете (чл. 165, ал. 1, т. 1) отпада задължението на служебните лица при проверка „да се обозначат ясно", като остава само досегашното изискване „да осигурят необходимата видимост". Според Славов подобни действия, особено при натоварен трафик, са изключително опасни, създават задръствания и често сами по себе си стават предпоставка за възникване на катастрофа.

Логиката на депутатите от ГЕРБ обаче е, че с тази промяна ще отпадне знак Е 24 преди камерите за засичане на превишена скорост.

В новите 278 автомобила на КАТ няма мобилни камери за превишена скорост, а „за селфи". Монтирани са по План за действие срещу корупцията в МВР, предвиждащ до септември 2017 г. да бъдат оборудвани общо 600 коли на Пътна и Охранителна полиция.

в. "Труд"

"Борисов води Макрон на границата"

Франция ще помогне на България за по-бързото влизане в Шенген и в чакалнята на еврозоната. Това стана ясно след вчерашната среща на премиера Бойко Борисов и президента на Франция Еманюел Макрон. Двамата разговаряха около час в Елисейския дворец, пред чиито врати Борисов бе тържествено посрещнат от френския държавен глава. Премиерът е четвъртият лидер, който разговаря с Макрон след избирането му за президент на Франция.

Преди него в Париж бяха Доналд Тръмп, Владимир Путин и Ангела Меркел. А срещата бе първата от планираните общо три ключови разговора на Борисов със световни лидери през юни.

Влизането на страната ни в чакалнята на еврозоната е била ключова тема в разговорите на Борисов и Макрон, стана ясно вчера. По време на срещата френският президент подчерта, че "налице е волята му за по-голяма европейска интеграция". "Тя се съчетава с отварянето към всички страни, които искат да участват в тази интеграция", заяви Макрон. И увери, че Франция ще подкрепя усилията на България за присъединяване към Шенген и еврозоната, след като бъдат изпълнени критериите.

в. "Стандарт"

"Внасяме безплатно данъци по интернет"

Гражданите и бизнесът ще могат безплатно да внасят данъците и осигуровките си по интернет. За целта ще бъде необходима само банкова карта, като за онлайн плащанията към хазната няма да се дължат банкови такси и комисионни. Това гласят промени в Данъчно осигурителния процесуален кодекс, които наскоро бяха приети от Министерски съвет и вече са внесени в парламента. С приемане на промените ще се даде удобна и безплатна за хората и бизнеса алтернативна възможност за заплащане на данъци и осигуровки чрез интернет, без да е необходимо да бъдат посещавани офиси на НАП или на обслужващата банка. Това ще стане възможно с откриването на сметка на НАП директно в БНБ, както и със създаването на виртуално ПОС устройство на Националната агенция за приходите. В резултат дори да платите данъците си в офис на банка, таксата трябва да бъде по-ниска, защото парите няма да отиват в сметка на НАП в друга банка, а директно в сметката на НАП в БНБ.

в. "Стандарт"

"Eдно паркомясто за 1500 туристи по морето"

Приблизително 1500 туристи ще се борят за едно паркомясто по големите ни курорти. Това показа проучване на „Монитор" в началото на сезона. Повечето от най-големите ни места за почивка разполагат с ограничен брой паркинги. Синята зона в Бургас е с най-голям капацитет и може да поеме 5000 коли.

Нашумелият „Слънчев бряг" има два паркинга съответно с 500 и 1200 места. Несебър - 300 извън Стария град. Паркингът при автогарата в „Албена" може да приюти 331 автомобила, след което гостите може да използват шатъли или да се придвижват пеша.

Вечният Созопол има терен за 500 автомобила. Простата сметка показва, че тази част от Черноморието може да приеме общо около 8000 коли. Като се добавят към тях и приблизително 3000-те места на паркинг за хотелите, общата цифра става малко над 10 000 места.

в. "Монитор"

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 08.01   1198 г. – Инокентий III става римски папа. 1598 г. – Евреите са прогонени от Република Генуа. 1815 г. – Британско-американска война: Американските сили...