Преглед на икономическите теми в печата, 9 юни

09.06.2017 | 09:30
по статията работи: econ.bg
Най-важното от интернет до момента
Преглед на икономическите теми в печата, 9 юни
Снимка: под лиценза на creative commons

"Концесионерът на "Оброчище" криел колко манган изнася"

Концесионерът на мина "Оброчище" - "Евроманган", е крил от държавата какво точно количество руда добива и изнася. Освен това е установено, че отпадни води от рудника се изливат директно в близката река Батовска, чието устие е в южния край на курорта Албена. Това става ясно от съобщение на окръжната прокуратура в Добрич, която започна проверка на концесионера. Разследването е за престъпления по служба, данъчни престъпления и неоказване на съдействие на орган на властта.

Само в последните месеци миньорите от рудника протестираха на няколко пъти заради забавяне на заплатите и лоши условия на труд и провеждаха гладни стачки под земята. При това заплатите в мината са изключително ниски за този бранш - между минималните 460 и 610 лева. С проблема се ангажира и националният омбудсман Мая Манолова. Преди дни, след поредната стачка и намесата на премиера Бойко Борисов, Министерството на енергетиката временно спря концесията. Формалният повод са забавени концесионни възнаграждения към държавата в размер на 205 хиляди лева. Главният прокурор Сотир Цацаров, от своя страна, нареди проверка на дружеството.

в. "Сега"

"Третият лъч на метрото получи още 173 млн. лв. еврофинансиране"

Европейската комисия одобри и последния транш от 173 млн. лв. (86.6 млн. евро) за изграждане на третия лъч на софийското метро, стана ясно от съобщение на комисията в четвъртък. С парите ще бъде финансирано изграждането на четири метростанции между Красно село и Горна баня - "Никола Мушанов", "Монтевидео", "Овча купел 2" и "Горна баня". Общата дължина на отсечката, която получава финансиране, е четири километра.

Миналата година Европейската комисия одобри първия транш от 736 млн. лв. С парите беше обезпечено строителството на третия метролъч между кварталите "Хаджи Димитър" и "Красно село" през центъра на града. С новата сума одобрените средства стават общо 909 млн. лв. Цялата дължина на третата линия на метрото е 16 км, на които са разположени 19 станции.

в. "Капитал Daily"

"Случаят с ритнатата камериерка взе поста на Благой Рагин"

След 24 години начело на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация председателят й Благой Рагин подаде оставка. Повод за оттеглянето му стана изказване пред "Нова телевизия" от сряда, в което Рагин призова да не се шуми много покрай случая, при който шведски турист ритна брутално камериерка в хотел "Марвел" в Слънчев бряг. Заради това, според Рагин, българският туризъм можел да загуби позиции на скандинавските пазари. Абсурдните думи на Рагин предизвикаха силно обществено недоволство и призиви да се оттегли от поста, включително и от министъра на туризма Николина Ангелкова.

Сега Рагин обясни пред "Капитал", че се оттегля от председателското място по свое желание заради създаденото напрежение и с цел да се успокои ситуацията. Изказването му за инцидента с камериерката според него е интерпретирано погрешно. Оставката му предстои да бъде внесена в организацията и да се разглежда на общо събрание.

в. "Капитал Daily"

"Боршош и компания брулят здраво ремонта на НДК"

Шефът на НДК Мирослав Боршош и съмишлениците мув управата на двореца брулят здраво ремонта започнал за предстоящото председателство на България на Евросъюза се установява от новите 28 милиона лева от хазната изляти, за да не се изложим пред чужденците.

В същото време „Труд" научи, че на фирмата, спечелила търга за ремонта - „Галчев инженеринг" не е платен и лев. Няма обяснение къде са потънали 10 млн. лв., които правителството е дало досега.

Вчера Министерски съвет гласува допълнителните 28 млн. лв. за ремонта на НДК. Мирослав Боршош обаче настоявал в писмо до министъра за Българското председателство Лиляна Павлова да получи допълнителни 36 млн. лв.

Той представил и документация, но след анализ на искането, парите били орязани. В края на миналата година шефът на НДК твърдеше, че цялата реконструкция ще погълне 35 млн. лв.

в. "Труд"

"Спипаха 14 чиновници от ДАИ, продавали книжка срещу 4 бона"

Спецполицаи арестуваха 14 чиновници от ДАИ и собственици на автошколи, които са продавали шофьорски книжки. Разследването и операцията са били планирани повече от половин година. Акцията започнала след съмнения, че служители от агенцията взимат рушвети, за да се мине изпит по кормуване от кандидат-шофьори. Вземането на подкупи е било свързано най-вече с кандидати за шофьорска книжка, които изобщо нямали познания и умения да карат. Засега разследващите са установили 15 подобни случая.

Според неофициална информация шефът на ДАИ не е сред задържаните. Досега разследването е показало, че неправоспособните са плащали между две и четири хиляди лева за купуване на шофьорска книжка. "Схемата е действала при практическата част на изпита, т.е. при кормуването, а не при теоретичната", съобщи и главният секретар на МВР Младен Маринов. Неофициално разследващите разкриха, че в схемата са участвали и чуждестранни граждани, които също по този начин са получавали шофьорски книжки.

в. "Стандарт"

"Роми шофират с книжки менте от Гърция"

Роми шофират с гръцки книжки менте, като по близо 30 горят всеки месец при проверки на катаджии. Акциите зачестили след няколкото поредни случая в началото на годината, когато полицаите заловили неграмотни роми, които имали шофьорски документи от южната ни съседка. Справка показала, че те са ментета. Освен това били толкова некадърно направени, че дори на пръв поглед се познавало, че са фалшификати.

Моментално била издадена заповед към всички катаджии да са много внимателни, когато спрат човек с гръцка книжка, особено когато той не е грък и не кара по-скъпа кола. Така се стигнало до трупане на точки в статистиката, според които всеки ден по един ром изгарял на пътя заради фалшивите документи. Последният случай е от началото на седмицата, когато в Казанлък бил спрян 32-годишният Иван, който бил засечен по първокласния път преди източния вход на града. Мъжът от ромски произход извадил с голямо самочувствие гръцката си книжка. Тя обаче се оказала фалшива и той моментално бил задържан. При разпитите Иван обяснил, че е купил документа от непознато лице от град Шивачево, община Твърдица. За него платил 1000 лева. Според данни на МВР само от началото на годината в същия район са били заловени още петима подобни мъже, които карали с такива книжки. Всичките определяли себе си за роми. В един от случаите водачът дори бил пиян до козирката.

в. "Монитор"

"Борисов: Еврозоната ни спасява от ЕС на скорости"

Членството на България в еврозоната е шансът ни да не бъдем изхвърлени на втора скорост. Това коментира премиерът Бойко Борсов в интервю за „Дойче веле", непосредствено след срещата му с германския канцлер Ангела Меркел в Берлин.

По думите му еврозоната е изключително важна за страната ни, заслужаваме я и затова сме взели всички мерки. „Това ще донесе и намаляване на лихвите по кредитите, а от друга страна пък ще гарантира външните инвестиции", коментира той. Борисов отново напомня и за идеята си за издаване на европаспорти за гражданите от Западните Балкани. „Хората там трябва да усетят перспектива", обясни той. Двамата с Меркел обсъдили ситуацията в Македония и Турция. Ако спечели вота в Германия наесен, Меркел ще дойде на визита у нас до края на година, увери Борисов. Двамата коментирали и казуса с произхода на кирилицата и македонските земи. В тази връзка Меркел изтъкнала - „Ние сме учили, че това са българските братя Кирил и Методий." Немският канцлер пък е обещала да поздрави Борисов за следващия 24 май.

в. "Монитор"

"30 млн. евро не достигат за демонтажа на малките реактори"

Малко над половин милиард евро са похарчени през последните 13 години за дейности, свързани с извеждането от експлоатация на четирите спрени блока на АЕЦ "Козлодуй". Това е почти половината от сумата, планирана за цялостния процес до 2030 година. По последни оценки няма да достигнат 30 млн. евро. Това каза изпълнителният директор на Държавното предприятие "Радиоактивни отпадъци" Дилян Петров, цитиран от БНР. 

След преоценка на необходимото финансиране за извеждането от експлоатация на четирите малки реактора ВВЕР-440 на АЕЦ "Козлодуй" България ще поиска от Европейската комисия още около 30 млн. евро за изпълнение на действията по демонтажа на ядрените съоръжения, съобщи Петров. В момента се правела още една преоценка на нужните разходи и вероятно допълнителната сметка ще набъбне с още 28 млн. евро, стана ясно от думите му.    

Целият процес по демонтажа на малките реактори ще продължи до 2030 г., което е с пет години по-кратко от първоначално предвиденото, каза Петров. 

в. "Дума"

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 08.01   1198 г. – Инокентий III става римски папа. 1598 г. – Евреите са прогонени от Република Генуа. 1815 г. – Британско-американска война: Американските сили...