Предлат по-строги санкции срещу страните с голям дефицит

28.09.2010 | 11:59
по статията работи:
Мерките предвиждат държавите с дълг над 60% от БВП да внасят 0,2% от БВП в специален фонд
Предлат по-строги санкции срещу страните с голям дефицит

Министрите на финансите на Европейския съюз (ЕС) ще обсъдят въвеждането на по-строги санкции срещу страните, които нарушават бюджетните правила. Очаква се до края на октомври да бъде взето окончателно решение, съобщава австрийският вестник Die Presse.

Дефицитите на почти всички страни от еврозоната са над позволения лимит от 3% от БВП заради кризата, но това което трябва да бъде взето по-сериозно под внимание, е натрупаният публичен дълг. Страните, които не намалят дълга си до 60% от БВП, също трябва да очакват санкции.

Еврокомисарят по икономическите и паричните въпроси Оли Рен ще представи предложенията в сряда. Те предвиждат държавите с дълг над 60% от БВП да внасят 0,2% от БВП в специален фонд, контролиран от Брюксел. В писмо до председателя на Европейския съвет Херман ван Ромпой, президента на ЕЦБ Жан-Клод Трише и до своите европейски колеги германският министър на финансите Волфганг Шойбле призовава за строги мерки срещу страните от еврозоната с висок дефицит. Според него страните трябва да получават пари от бюджета на ЕС, само ако имат стабилно икономическо представяне, пише германският вестник Zuddeutsche Zeitung.

Шойбле настоява "постоянните нарушители" да нямат право на глас в Съвета на министрите, ако се наложи и за дълъг период. Предложенията на германския министър са по-строги от плановете, които ще бъдат представени в сряда от еврокомисаря по икономическите и паричните въпроси Оли Рен и от председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу, посочва изданието. Европейската централна банка (ЕЦБ) и Германия оказаха натиск в понеделник за приемане на твърди санкции за засилване на общата дисциплина относно дефицитите и контрола върху дълга в ЕС, въпреки че много страни се противопоставят на плановете, пише вестник Le Monde. Президентът на ЕЦБ предложи в тази връзка създаване на комисия, която да гарантира реалния контрол върху финансите на страните-членки на ЕС. Германия подкрепи банката и предложи почти автоматичното прилагане на санкции в случай на голям дефицит. Предложението беше подкрепено от ЕК и Люксембург.

Испанският La Vanguardia съобщава, че председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой е обявил, че санкциите за твърде висок дефицит ще бъдат налагани автоматично, ако мнозинството от страните-членки на ЕС не се противопоставят на предложението. Освен това публичният дълг ще се контролира от ЕС. В същото време министрите на финансите на страните от ЕС не могат да се споразумеят за това какви санкции да бъдат наложени на "прегрешилите страни", отбелязва изданието, като добавя, че Испания се противопоставя на налагането на глоби за икономически дисбаланс.

Италианският вестник Corriere della Sera посочва, че има голямо разделение между страните-членки във връзка с новите предложения. Берлин е начело на призивите за по-твърди мерки по отношение на страните с голям дълг. В същото време на коренно различна позиция в Франция, имаща подкрепата и на Италия.

Превод и подбор: Агенция "Фокус"

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...