Председателят на еврогрупата Жан-Клод Юнкер предложи десет стъпки за излизане от кризата в еврозоната, съобщи "Ройтерс".
На въпроса дали той има план предотвратяване на кризата, председателят на еврозоната даде десет предложения, между които са отпускането на следващия спасителен транш за Гърция в размер на 8 млрд. евро и уверяването, че гръцкия дълг е устойчив.
Други мерки, които той спомена включват санкции за правителствата, които са безотговорни във фискалната си политика, по-голяма власт на Европейската комисия и облекчения за данъкоплатци, които помагат за спасяването на банки. Лидерът на еврозоната подчерта, пред немски медии, че може да е необходимо допълнително снижаване на дълга на Гърция.
"Ако се появят елементи в доклада на Европейската комисия, които поставят под въпрос устойчивостта на гръцкия дълг, то тогава трябва да обсъдим как може да го обезпечим с мерки отвъд участието на частния сектор", каза Юнкер.
Юнкер също така предложи рекапитализиране на банките от страна на пазара, а при невъзможност финансиране от страна на правителствата. Лидера на еврозоната също така смята, че стриктното придържане към курса на бюджетно консолидиране и санкции при повтаряща се неспособност държавите да се впишат в бюджетните рамки би помогнало. Той предложи ѝ създаването на програма за развитие на т. нар. "затруднени" държави, както и да се погледне от различен ъгъл на бюджетите.
"Не е нормално Европейския съюз да е разделен на тези, които дават и тези, които взимат", подчерта той.
Лидерът на еврогрупата отбеляза нуждата от нов начин на работа с рейтинговите агенции и потребност от "икономическо правителство".