Представиха ни пред американците като добро място за инвестиции

19.05.2011 | 21:25
по статията работи:
Обсъдено е състоянието и перспективите пред минната индустрия
Представиха ни пред американците като добро място за инвестиции

Представянето на България като добро място за инвестиции и търговия продължи днес в американския град Финикс с работна закуска на делегацията, ръководена от двамата посланици Елена Поптодорова и Джеймс Уорлик и група местни бизнесмени от енергийния сектор.

Директорът на компанията "Дънди прешъс метълс" за България Алекс Нестор представи състоянието и перспективите пред минната индустрия в страната ни. Той изтъкна политическите, законодателните и макроикономическите фактори, стимулиращи инвестициите в този отрасъл. Сред тях са конструктивният диалог между бизнеса и правителството, политическата воля за съживяване на отрасъла, разработването на национална стратегия за развитието му, ревизията на закона за подземните богатства, плоският данък и достъпът до пазарите на ЕС. За опита на компанията в България, с провалите и успехите на инвестиционните й проекти в Челопеч и Крумовград разказа президентът на Дънди прешъс метълс Джонатан Гудман.

"Всеки лев, който печелим в България, реинвестираме в нашите проекти, не изнасяме капитал от България", увери той и изтъкна, че компанията се е съобразила с притесненията на местното население за замърсяване на околната среда и се е отказала от цианидната технология за извличане на злато от мината в Крумовград.

"Дънди е сторила това въпреки допълнителните разходи, възникнали поради необходимостта от изпращане на рудата за обработка в Намибия и връщането й обратно в България", отбеляза Джонатан Гудман.

"Вярвам, че когато отидем да инвестираме на едно място, трябва да го направим по-добро за живота на местното население", посочи шефът на Дънди.

"От опита си в България научихме също, че трябва да бъдеш гъвкав, открит, да проявяваш постоянство. Бях наивен, когато лансирах първия проект в Челопеч през 2002 година", призна Гудман. Въпреки понесените загуби обаче не се отказваме, добави той и увери, че мината в Челопеч ще се превърне в една от мините с най-ниски производствени разходи в света.

"България може да се гордее с това", каза президентът на Дънди, който неколкократно изтъкна, че българските работници и специалисти в обектите на компанията са високо квалифицирани и се справят отлично.

Делегацията се срещна също с десетки местни бизнесмени, някои от които имат делови връзки със страната ни. На презентациите и последвалите дискусии, бяха обсъдени конкретни проблеми, свързани с възможностите за инвестиции и търговия между САЩ и България, предаде БТА. По-късно днес двамата посланици ще отпътуват за Сан Франциско, последният етап от обиколката им в четири американски градове.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 08.05   1559 г. – В Англия е приет Актът за супремацията, с който кралица Елизабет I става глава на Англиканската църква. 1794 г. – По време на Якобинска диктатура, за...