Днес парламентът ще продължи работа по второто четене на промените в Закона за генно-модифицираните организими (ГМО).
Очаква се депутатите да дебатират най-оспорваните текстове, сред които e и член 80 от закона, с който се въвежда общата забрана за отглеждане на ГМО. Според текста, гласуван от екокомисията в парламента, забраната няма да важи за ГМО, които вече са на пазара.
От БСП, ДПС и "Синята коалиция" смятат, че на практика така се отварят вратите за отглеждане на генни мутанти на територията на България. Вчера в пленарната зала беше одобрен текст, който задължава храните, съдържащи ГМО, да имат надписи, които ясно да обозначават това.
На вчерашните дебати министърът на околната среда и водите Нона Караджова отхвърли твърденията за либерализиране на режима за отглеждане в околната среда.
Въпреки това в редица градове в страната се състоя пореден протест срещу промените в Закона за ГМО, който продължи шест часа. Десетки хора от граждански и природозащитни организации изразиха несъгласието си с някои текстове в закона, които не посочват категорично, че няма да се допусне отглеждането и освобождаването на генномодифицирани организми у нас.
Андрей Ковачев от екоорганизацията "За да остане природа в България" изрази категоричното настояване на протестиращите ясно да бъде записано в закона, че у нас няма да се допусне отглеждане и освобождаване на ГМО и ще има ясно регламентирани санкции за подобен тип нарушения. „Определението за съзнателно освобождаване на ГМО в околната среда абсолютно не отговаря на това, което е в ЕС. И изключва всички онези, вече разрешени от съюза култури и тяхното отглеждане в околната среда", каза той.
Междувременно стана ясно, че управляващите са внесли искане в деловодството на Народното събрание, с което оттеглят проекторешението за налагане на петгодишна забрана за отглеждане на генномодифицирани организми на територията на страната.
В началото на февруари от ГЕРБ обявиха, че ще приемат промените в Закона за генномодифицирани организми (ГМО), но ще им наложат петгодишна забрана. Според предложението разрешаването на засаждане на ГМО в открити земни площи за експерименти щеше се случи през 2015 г.
Използвана е информация на БНР и Дарик радио