През 2010 г. българите, живеещи и работещи в чужбина са "внесли" в страната 740 милиона евро, по данни на БНБ. Това обяви главният редактор на вестник "Банкеръ" Бистра Георгиева по време на
дискусията "Пари и граници" в рамките на Седмата
световна среща на българските медии, организирана от БТА в Холандия.
За сравнение през 2009 г. "внесената" сума е 720 милиона евро, посочи тя. По думите й очакванията са за по-голяма сума през 2011 г., тъй като само за първите три месеца на годината преводите към България са около 190 милиона евро, което е с около 4 милиона евро повече в сравнение със същия период на предходната година.
Според Георгиева е трудно да се каже колко точно са преведените пари, тъй като това е банковата статистика и за по-значимите суми. Никъде не фигурират небанковите преводи, отделно редовно се пращат суми по близки и приятели, а те не могат да се измерят дори приблизително, заяви тя.
Георгиева се позова на финансови експерти, които твърдят, че нашите сънародници извън страната пращат в България ежегодно над 1 милиард евро и за миналата година сумата е почти колкото половината от преките чуждестранни инвестиции у нас - 1,638 милиарда евро.
Георги Маринов от "Изипей" посочи няколко услуги за по-лесен достъп на българите в чужбина до финансови процедури. Сред тях са паричните преводи през интернет (по думите му това е най-евтиният легален начин, тъй като тарифата е само около 3 процента), виртуална карта, микросметка, плащане на сметки, такси и данъци в България. Според него хартиените документи ще бъдат изместени от електронния таблет, защото е по-удобен и бърз за работа.