През есента ще започне разчистването на крепостта Урвич, която е на 5 км след Панчарево по посока Самоков, съобщи проф. Николай Овчаров. Той представи научния ръководител, който ще води разкопките доц. Бони Петрунова - специалист по късно Средновековие от Археологическия музей на БАН. Проф. Овчаров напомни, че разкопките на Урвич през 60-те години на миналия век са започнати от неговия баща проф. Димитър Овчаров, а самият той като студент, заедно с Георги Първанов и Зорка Първанова, които са били в един курс са участвали в разкопките - 1979-1979 г.
Проф. Овчаров заяви, че там изключително добре е запазена крепостта до 9 метра, като една от кулите е 9.40 м. Данните открити още от Димитър Овчаров показват, че крепостта е построена през 12-13 век, т.е. от Второто българско царство.
Историята на Урвич е описана и в Паисиевата славянобългарска история. Не може до край да се разчита на историческата автентичност на Пасиевата история, но всички данни сочат, че това е крепостта отстоявала 7 години подстъпите на турците към тогавашния Средец. Счита се, че цар Иван-Шишман е бил този, който е бил начело на тези битки, но като се съди по народните предания и това, което е намерено, се говори за цар Ясен, но по надписи открити в църквата "Св. 40 мъченици" във Велико Търново става дума за цар Иван-Асен V - най-малкият брат на цар Иван Шишман, който е отстоявал крепостта и е бил убит.
Около крепостта Урвич има запазени две църкви, като в едната има образци от типа на иконите в Боянската църква, които се съхраняват в НИМ. Урвич е част от Софийската Света гора, която включва Боянската църква, Кокалянския манастир, по-късно и Драгавелския манастир и др. Други данни показват, че крепостта или манастира са съществували, включително до 17 , а може би и до началото на 18 век., което предстои окончателно да бъде доказано. Според археолога, ние сме в дълг на по-детайлното и основно изучаване на българското Средновековие и културата му.
Доц. Петрунова съобщи, че тяхната идея е да бъде подготвена и разчистена отново крепостта Урвич, паралелно с археологическите изследвания за да стане обект на културно-историческия туризъм. Амбицията на археолозите е всичко да бъде готово до 2009 г. за да се включи в тържеството отбелязване на 1200-годишнината от присъединяването на Сердика от Хан Крум към българските земи в 809 г.
Повече информация за крепостта може да видите тук. /Източник: БГНЕС