Президентското вето на антикорупционния закон може да влезе в парламента тази седмица

08.01.2018 | 11:45
по статията работи: econ.bg
Парламентарната правна комисия ще разгледа президентското вето на заседание в сряда
Президентското вето на антикорупционния закон може да влезе в парламента тази седмица
Снимка: БГНЕС

Комисията по правни въпроси на Народното събрание ще заседава в сряда, макар официално да не е започнало официалното пленарно време, като в дневния ред е включено обсъждане на ветото, наложено от президента на Закона за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество. Това съобщи по БНР председателят на парламентарната правна комисия Данаил Кирилов.

По думите му ветото върху този закон не е изненада, тъй като намерението на държавния глава беше обявено, докато течеше второто четене в пленарната зала. 

Ще обсъждаме аргументите така, както са изложени в мотивите, посочи Кирилов.

"Има политически мотиви, които са маскирани с правни аргументи. Иначе бих казал, че доминират правно-техническите съображения, но да не забравяме все пак, че Народното събрание е политически орган", коментира още Кирилов по отношение на мотивите на държавния глава, с които налага вето на антикорупционния закон.

Председателят на правната комисия не очаква промяна в становището на депутатите и смята, че ветото ще бъде отхвърлено. 

Той припомни, че парламентарното мнозинство вече е изложило позицията си по отношение на аргументите, приведени от президента срещу закона. “Смятаме, че нашите контрааргументи на тези твърдения са убедителни. След като имаме вето, е логично ние да представим нашите отговори, включително и ще задълбочим в голяма степен и аргументацията”, каза той.  

Данаил Кирилов коментира и двата основни аргумента "против" текстовете в закона – за това, че начинът, по който се конституира антикорупционният орган, може да го направи политически зависим и че се открива поле за злоупотреба със специални разузнавателни средства.

Той подчерта, че независимо, че Народното събрание избира председателя на Комисията, това, което гарантира обществения интерес, е публичната процедура за подбор на кандидатите. Това е най-прозрачната процедура досега, която се практикува в подбора на кадри, които да заемат ръководни длъжности в държавни органи, посочи Кирилов.

Народното събрание е колективен орган, където точно дебатът и сблъсъкът между мнозинството и малцинството гарантира, че в тези процедури по подбор излизат наяве всички съществени качества и характеристики на отделните кандидати, така че да не се стигне до грешен, до неправилен избор, каза още той.

По отношение на използването на специални разузнавателни средства от антикорупцишонния орган Кирилов посочи, че тези данни, които са събрани със СРС и не се използват от прокуратурата, се унищожават, каквито са изискванията на закона за СРС. Той припомни, че прилагането на тези средства става със санкцията на съда. 

По отношение на вота на недоверие към кабинета, който БСП ще внесе на 17 януари, Кирилов посочи, че управляващите имат много аргументи и ще предложат отговори на твърденията на социалистите.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 17.12   546 г. – Крал Тотила завладява Рим. 1538 г. – Папа Павел III отлъчва от църквата английския крал Хенри VIII. 1777 г. – Франция първа признава...