Президентът: Обвързването на членството ни в ЕС с АЕЦ "Козлодуй" е грешка

02.02.2007 | 13:21
по статията работи: econ.bg
Днес се провежда кръгла маса за спасяването на АЕЦ

Българските политици направиха огромна грешка, обвързвайки членството на България в ЕС със затварянето на реактори в АЕЦ "Козлодуй". Това каза президентът Георги Първанов на започналата в София кръгла маса за повторно отваряне на затворените блокове. Той добави, че преговорните екипи не успяха да постигнат условия, каквито постигнаха други страни.

Не успяхме да защитим тезата за модернизация на блоковете 3 и 4, а може би някой не пожелал да сложи аргументите на масата. Според държавния глава, АЕЦ наистина е кауза и въпрос на чест, но само за вътрешна консумация, докато навън трябва да се борави с експертни аргументи. По време на изказването на президента в залата спря токът.

Внесената преди години подписка от 518 000 гласа в подкрепа на 3 и 4 блок на АЕЦ Козлодуй да бъде внесена в Съвета по енергетика на ЕС през февруари. Това предложи Атанас Семов, директор на Института по европейско право, повреме на кръглата маса.

Атанас Семов каза още, че правната рамка за затварянето на блоковете е противоречива и надхвърля разбиранията за европейско партньорство. Семов изрази позиция, че решението на България за извеждане от експлоатация на 3 и 4 блок е взето в резултат на неоснователни и неверни твърдения от страна на ЕС. Той твърди, че ЕС няма право да има позиция относно блоковете на централата. "Иска ми се да вярвам, че присъединяването на България към ЕС е желание на Съюза да подпомогне стабилизацията на Балканския полуостров.

Икономическите последици от затварянето на 3 и 4 блок за Балканите противоречат на волята за стабилност в региона, каза Семов.

Кметът на Козлодуй Милко Тордов каза, че най-тежко затварянето на реакторите се отразява на Враца и Козлодуй. Според него държавните институции трябва да се преборят за ново отваряне на реакторите. В противен случай загубите за България ще надхвърлят евентуални загуби, които се понасят дори при война.

Председателят на Българската академия на науките академик Иван Юхновски подчерта, че защитата на атомната централа е защита на националните интереси.

Кметът на София Бойко Борисов каза, че дебатът за АЕЦ е дебат за цялата енергийна политика на страната. Той призова да не се търсят политически виновните за затварянето на 3 и 4 блок, а да се потърсят възможности за спасяването на блоковете занапред.

Твърдо в защита на централата се обяви докладчикът за България Джефри ван Орден в писмо до участниците в Кръглата маса.

В писмото си Ван Орден подчертава, че не само в България и страните от региона, но и в Европейския съюз ще се усети енергийна криза в следващите няколко години.

На форума стана ясно, че през 2005 г. АЕЦ Козлодуй е произвела 42% от общото количество електроенергия в България.

От 1 юли АЕЦ "Козлодуй" ще поиска от ДКЕВР 24% увеличение на цената на тока, произвеждан от централата. Това съобщи заместник-изпълнителният директор на централата Кирил Николов. По негови прогнози това ще се отрази на крайната цена на потребителите и тя ще се увеличи поне с 8 процента. /Източник: БГНЕС; Дарик радио

 

 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 21.06   1913 г. – По време на Междусъюзническата война българската 2-ра армия губи боевете при Кукуш и Лахна. Кукуш е превзет и изгорен от гръцката армия. 1918 г. –...