Точно в 9.30 часа започна тържествената церемония в Народното събрание по полагането на клетва на президента Георги Първанов и вицепрезидента Ангел Марин за втория мандат. Церемонията беше открита от председателя на парламента Георги Пирински.
Веднага след това Първанов "се закле в името на Република България да спазва Конституцията и законите на страната и във всичките си действия да се ръководи от интересите на народа". Същата клетва направи и вицепремиера Ангел Марин. Двамата подписаха клетвения лист и след това прозвуча химна на България.
На заседанието присъстваха патриарх Максим, премиерът и министрите, председателите на Върховния касационен съд и на Върховния административен съд, главният прокурор, членовете на Конституционния съд, директорът на Националната следствена служба, омбудсманът на Републиката, представители на вероизповеданията в България, ръководители на държавни институции, началникът на Генералния щаб на Българската армия, представители на Централната избирателна комисия и на местното самоуправление, както и представители на Инициативния комитет, издигнал кандидатурите на президента и вицепрезидента.
За първи път в действащата ни нова история държавен глава печели за втори път в преки мажоритарни избори. За мен това е изключителна отговорност. Днешният ритуал се провежда в качествено нова ситуация, съвпада с нов период в развитието на България, каза Първанов и добави, че сега, когато членството в ЕС е реалност, е важно да се фокусираме върху проблемите, свързани с интеграцията в ЕС.
Сега е времето да осъзнаем, че националният интерес придобива ново съдържание, в рамките на диалога в ЕС. Искам също да подчертая, че фондовете трябва да бъдат приемани само като катализатор, защото от нас зависи да намерим локомотивите на това развитие, допълни държавният глава.
Георги Първанов съобщи, че президентската институция трябва да е един от основните гаранти за новата национална стратегия и че ще разшири максимално кръга на експертите, които ще работят в институцията.
Президентът заяви, че е готов да сподели отговорността за непопулярните мерки, които ще трябва да се взимат.
Външната политика излезе от европолитическата зона. Днес България е авторитетен член на редица форуми, последователна в действията си държава, която генерира стабилност. Стратегическото партньорство със САЩ трябва да се детайлизира, това считам за една от основните задачи в средносрочен план. Членството ни в ЕС и НАТО възлага нови ангажименти към съседите и приятелите. За нас е важно те да бъдат членове на ЕС и НАТО, което ще доведе до по-голяма сигурност в региона, България има възможността да се превърне в своебразен център за диалог между религиите.
Следва да се има предвид, че добрите ни отношения са своебразен принос към общата политика, каза Първанов. За петте години се опитах да поддържам активност към свят, в който просперитета да не е привилегия, а право, големите да решават проблемите на малките и слабите, а не да доминират над тях. Когато се обявих срещу войната в Ирак получих тежки удари, аргументите ми тогава се оправдаха, подчерта държавният глава.
Държавата положи много за осъдените медицински сестри в Либия. Ние ще продължим усилията си за връщането на сестрите в България, има безпрецедентна мощна подкрепа и гражданската инициатива. Успоредно с това ще продължим усилията си за заразените деца в Бенгази и развитие на двустранните ни отношения, каза Първанов. Той отчете като неуспехи на политиката му затварянето на трети и четвърти блок на АЕЦ "Козлодуй" и проблема със земите на тракийци.
Наша важна национална задача е утвърждаване на автентичния образ на България по света. Това е важна задача, която е решима само с обединените усилия. Възродиха се отношенията с традиционни български партньори, но липсва все още координация между институциите, каза Първанов.
Според него, сегашният закон за българите живеещи извън България не дава възможност за ефективна защита, за това е необходим нов закон. Първанов подчерта, че взаимодействието му с Ангел Марин е безупречно. Изказа благодарност и към съветниците си. /Източник: БГНЕС