Президентът Румен Радев върна за ново обсъждане в Народното събрание Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество, като го оспорва по принцип и в неговата цялост, съобщиха от президенството.
Още преди да бъде гласуван окончателно, държавният глава обяви, че ще наложи вето на законопроекта.
Към съобщението за върнатите текстове има и подробни мотиви. Според Радев противодействието на корупцията не може да се ограничи само до мерките, предвидени в приетия закон, защото не са достатъчно ефективни.
"Корупцията е негативно явление с многостранни измерения и чрез нея се овладяват основни лостове на държавното управление от частни икономически интереси, които оказват въздействие върху процесите на вземане на решения в своя полза чрез незаконни и често скрити форми на натиск или влияние. Корупцията ограничава основните права и свободи на гражданите, ерозира доверието в държавата, затруднява икономическото развитие и инвестициите и краде от благосъстоянието на нацията", става известно още от съобщението.
Проектът за нов антикорупционен закон беше изготвен от управляващите и гласуван окончателно от парламента в края на 2017 година. Още преди да влезе в парламента срещу него имаше остри критики от страна на неправителствени организации. След приемането за вето призоваха от "Да, България" и от фондация "Антикорупционен фонд".
Законът предвижда създаването на нов орган за борба срещу корупцията, който обединява комисията за отнемане на незаконно придобито имущество, комисията за конфликт на интереси, сметната палата и дирекция от ДАНС. Новото звено няма да има разследващи фунции и ще може да иска подслушване, записаха депутатите с изменения между първо и второ четене.
Мотивите на президента на България можете да прочетете ТУК.