Президентът Георги Първанов освободи директора на Националната служба за охрана ген. Димитър Владимиров. Създадена е кризисна ситуация, изходът от която може да бъде намерен не с половинчати мерки, а с радикални промени и действия, смята Първанов. Държавният глава смята за необходимо да се формира ново, временно ръководство, съобщиха от прессекретариата на президента. От администрацията на държавния глава заявиха, че указът ще бъде издаден, след като Министерският съвет внесе официално предложение за отстраняването, за което вече имало договорка между Първанов и Симеон Сакскобургготски.
Георги Първанов очаква от Владимиров да представи доклад с цялостната оценка за състоянието на службата и да предложи механизъм за въвеждане на ефективен контрол за недопускане нарушения на правилата на службата и законите на страната. Той е поискал доклад от ген. Владимиров и във връзка с появилите се информации за нерегламентирани контакти на служители на НСО с представители на сенчестия бизнес. Независимо от резултата от конкретните проверки от компетентните органи случаят е тежък удар върху авторитета на НСО, е мнението на президента. Временното ръководство ще има за задача да предложи промени в структурата на НСО и да изготви цялостен план за реформиране и модернизиране на службата. Основно място в този план трябва да бъде отделено на професионалното обучение и квалификацията на служителите на НСО, на материалното осигуряване на службата и решаването на основните социални въпроси на офицерите и сержантите от НСО. Важна задача на временното ръководство ще бъде също осигуряването на ефективно взаимодействие със службите на МВР и постигането на синхрон в обмена на информация с тях.
Оставането на ген. Димитър Владимиров на директорския пост в НСО стана невъзможно след скандала с над 10 гардове, засечени, че работят паралелно за президента, премиера, парламентарния шеф и главния прокурор и за сенчести босове. След избухването на скандала държавният глава, на чието подчинение е службата, не взе публично отношение, макар да беше призован за това от политици. Преди ден обаче президентът разговаря почти два часа с ген. Владимиров на "Дондуков" 2. Срещата не беше обявена от прессекретариата му. Миналата седмица президентът разговаря последователно с премиера Симеон Сакскобургготски и с главния прокурор Никола Филчев.
За шеф на НСО се спряга депутатът от НДСВ и шеф на подкомисията за контрол над спецслужбите Наско Рафайлов. Самият Рафайлов отрича да се е прицелил в поста на генерала.
Паралелно с конфликта в сектора на сигурността и НСО продължава и този между цивилното и военното ръководство на армията. По-рано вчера държавният глава прие министъра на отбраната Николай Свинаров и началника на Генералния щаб ген. Никола Колев. В последните дни в интервюта министърът на отбраната Николай Свинаров намекна, че вече е започнало обсъждането на евентуална смяна на ген. Колев. Към момента няма стартирала процедура за освобождаването на ген. Колев от заемания пост, коментираха от екипа на президента. Началникът на Генщаба може да бъде освободен само с указ на държавния глава след предложение на Министерския съвет, като преди това се преминава през т. нар. съгласувателна процедура.
Мнозинството все още няма категорично мнение по въпроса, тъй като всички изчакват премиера Симеон Сакскобургготски, чието мълчание и пасивност по случая вече изнервят министъра на отбраната Николай Свинаров и външния министър Соломон Паси. Двамата министри не успяха да получат и политическа подкрепа за контраатаката срещу ген. Колев. Въпреки започналите консултации между политическите сили те едва ли ще доведат до реално и трайно решаване на създалата се ситуация в ръководството на армията. И в този случай изключително важно е на чия страна ще застане Първанов.