Президентът Георги Първанов се завърна късно снощи от посещението си в Либия. Той бе в Социалистическата народна Либийска арабска джамахирия на 27 и 28 май по покана на либийския лидер Муамар Кадафи.
Държавният глава се срещна в Триполи с либийския лидер Муамар Кадафи и премиера Шукри Ганем.
Президентът Първанов се срещна в затвора в Триполи с петте български медицински сестри, които бяха осъдени на смърт по обвинение в умишленото заразяване на над 400 либийски деца с вируса на СПИН. Той не се е ангажирал с конкретни срокове за връщането им в България, но е изразил надежда, че след срещата му с либийския лидер Муамар Кадафи българо-либийските отношения ще се активизират и това ще помогне за по-благоприятен изход от процеса. Президентът не се е ангажирал с прогноза за това какво ще се случи на 31-ви май, когато Върховният съд трябва да се произнесе по обжалването на присъдата им, съобщава БНР.
По-рано българският държавен глава посети в Бенгази заразените деца. "Искам България и цяла Европа да помогне при лечението на вашите деца", заяви президентът. Българският държавен глава обеща пред родителите на заразените деца, че България ще помогне на Европейския съюз при лечението на заразените, докато бъде изградена модерна болница за тази цел в Бенгази.
Либийски съд призна на 6 май 2004 г. за виновни и осъди на смърт петте български медицински сестри и един палестински лекар в умишленото заразяване с вируса на СПИН при кръвопреливане на над 400 либийски деца в педиатричната болница в Бенгази, на 1000 км източно от Триполи. Според либийските власти 47 деца са починали в резултат на кръвопреливането. Шестимата осъдени, които заявяват, че са невинни, от шест години са в затвора. Очаква се либийският върховен съд да се произнесе във вторник по допустимостта на внесено от сестрите обжалване.
Пред болницата, където са настанени децата, техни родители и близки протестират срещу всякакъв пазарлък "с кръвта на децата". Те настояват за компенсации и за изпълнение на присъдите на сестрите. Премиерът Шукри Ганем от своя страна отказа всякаква чужда намеса по въпроса. В изявления за АФП след разговора си с Първанов Шукри Ганем каза, че "не трябва да се политизира случая, а той да се обсъди в правен и хуманитарен контекст". "Това е катастрофа и трябва България и международната общност да разберат позицията на семействата на жертвите, които не трябва да се чувстват изоставени и пренебрегнати", добави той. Либия отхвърля всякакъв чужд натиск, отбеляза още либийският премиер.
От своя страна българският президент изрази надежда, че този голям проблем ще се разглежда в хуманитарен аспект и изтъкна необходимостта да се зачита решението на правосъдието. В петък президентът Първанов се срещна с полковник Кадафи.
Защитниците на осъдените се позовават на свидетелските показания на реномирани специалисти, сред които френския професор Люк Монтание, съоткривател на вируса на СПИН, които заявиха под клетва, че заразата е последица от лоши хигиенни условия в болницата. През декември България отхвърли предложение на Триполи да освободи сестрите в замяна на сума, равняваща се на компенсациите, изплатени от Либия на жертвите на атентата над Локърби през 1988 г. /Източник: БГНЕС