Изпитвам морално удовлетворение от това, че кампанията, която започнахме преди няколко години по разкриването, социализирането и рестартирането на разкопките на хълма "Трапезица", вече дава своите добри резултат, заяви вчера във Велико Търново президентът Георги Първанов. Държавният глава проведе среща с археолозите, работили на обекта, с шефа на Института по археология към БАН проф. Маргарита Ваклинова и с кмета на Велико Търново д-р Румен Рашев.
Първанов подчерта, че споделя тревогата на археолозите и местната власт за проблема с финансирането. Трябва наистина да мобилизираме не само финансовия, но и управленския ресурс, за да бъдат решени така въпросите, че при резултатни разкопки, каквито има тук и в църквите “Св. св. Петър и Павел” и “Иван Рилски”, веднага да могат да се консервират обектите и те да бъдат направени достъпни за широкия кръг туристи, каза още Георги Първанов.
Именно благодарение на неговата инициатива “Съхрани българското”, на хълма започнаха ежегодни разкопки, пише в. "Янтра Днес".
Според президента целта на това, което се случва на историческия хълм, е важно не само за историята, но и за голямата идея за културен туризъм.
Не смея да се изказвам по парични въпроси, защото се боя да не ядосам министъра на финансите Симеон Дянков. Но със сигурност ще се опитам да съдействам за решаването на част от тези въпроси с ясното съзнание, че в условията на криза трябва да се простираме според възможностите си, заяви президентът, след като археолозите поставиха наболелия проблем с финансирането на Трапезица през този сезон.
Между 100 и 150 000 лв. са необходими през това лято на археолозите. Понеже не е сигурно дали пари за реставрация и консервация ще има, специалистите са решили да се ограничат в изследването на пластове около важните сгради на хълма.
Ние можем да копаем така, че да не засягаме архитектурата и да не я изваждаме на повърхността, за да я оставим защитена. Ако не консервираме зидовете навреме, те започват да се рушат, коментира Мирко Робов. Според археолозите за реставрацията само на портите за крепостта са нужни поне половин милион лева.
След посещението на Трапезица държавният глава се отправи към църквата “Св. Св. Петър и Павел”. Там са експонирани находките от края на археологическия сезон на църквата “Св. Иван Рилски”, където работи проф. Николай Овчаров. Първанов имаше възможност да види уникалните златни накити - златния пръстен, обеца и кости на младо момиче на възраст между 14 и 16 г., които археолозите са разкрили в гроб в двора на църквата, допълва в. "Борба". Сред ценните находки от последния сезон са седемте златни монети, златно вретено, златни и сребърни пръстени.
След църквата президентът Първанов поднесе цветя и пред паметника „Майка България” минути преди да започнат тържествата по повод освобождаването на Велико Търново.