Прекратяваме споразумението с Турция по проекта "Горна Арда"

12.03.2009 | 12:38
по статията работи:
Причината за прекратяването на споразумението е фалитът на турската фирма, която трябваше да строи Горна Арда, заяви Ивайло Калфин
Прекратяваме споразумението с Турция по проекта "Горна Арда"

България прекратява споразумението с Турция по проекта "Горна Арда", обяви на пресконференция днес в Министерски съвет вицепремиерът и министър на външните работи Ивайло Калфин, цитиран от БГНЕС.

Калфин припомни, че споразумението беше подписано през 1998 г. от правителството на Иван Костов и е известно като споразумението "Ток срещу инфраструктура". Причината за прекратяването е фалитът на турската фирма, която трябваше да строи Горна Арда - "Джейлан" . Не виждам смисъл да се плащат компенсации на "Джейлан" и не виждам какво точно е свършила фирмата, коментира вицепремиерът Калфин.

Той съобщи още, че четири работни групи ще предложат решение на четири проблемни въпроса в българо-турските отношения. Работните групи ще бъдат създадени под ръководството на зам.-министъра на външните работи Любомир Кючуков, който отговаря за връзките с Турция. В тях ще бъдат включени експерти от различни ведомства. Те ще решават въпроси с имуществото на бежанците от Източна Тракия, болницата, построена от Евлоги Георгиев и имуществото на Българската православна църква.

Нашите експерти ще настояват за установяване на точната граница на река Резовска, радиочестотното заглушаване по Южното Черноморие и прекратяване на споразумението "ток срещу инфраструктура". Сред спорните въпроси са пенсионните и социалните права на българските изселници в Южната ни съседка, построяването на язовир на р. Тунджа, съвместното използването на водите на река Резовска и изграждането на система за ранно предупреждение при повишаване на нивото на реките. България изгражда система за ранно предупреждение за нивото на реките, което да бъде свързано с Гърция и с Турция, каза  Калфин.

Министърът не можа да каже колко точно са имотите на България в Турция, тъй като те са собственост на Българската православна църква, а не на държавата. Възможно е възстановяване на метоха в Истанбул, допълни Калфин. Външният министър каза, че не знае да е имало искане от турска страна за възстановяване на джамии в нашата страна. Той съобщи, че експерти от БАН обсъждат каква ще бъде екологичната промяна при съвместно използване на водите на р. Резовска. Няма срокове за уточняване на всеки един от спорните въпроси, допълни Ивайло Калфин. Според него по някои от проблемите българската страна все още няма позиция. Няма да има обвързване при уточняването на някои от конфликтните теми, защото подобни обвързвания създават неудобство, посочи още министър Калфин.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 08.11   392 г. – Със забраната на езическите ритуали, император Теодосий I налага християнството като официална религия в Римската империя. 1204 г. – Кардинал Лъв,...