Лондонският междубанков показател (London Interbank Offer Rate - LIBOR) – усреднен лихвен процент, по който се разменят деривативи и финансови инструменти, може би ще бъде премахнат. Преди 26 години Британската банкова асоциация (British Bank Association - ББА) помогна за създаването на бенчмарка. Сега обаче лобистката организация се опитва да се разграничи от творението си поради започналите разследвания срещу банки по целия свят. Банкови гиганти са обвинени в манипулиране на лихвените проценти, съобщава агенция "Блумбърг".
Миналата седмица Британската банкова асоциация изтри от сайта си информация, описваща ролята ѝ в определянето на бенчмарка. Тази седмица организацията се срещна с представители на регулаторните органи и банковите институции. Целта на срещата беше да бъде обсъдено бъдещето на лондонския междубанков лихвен процент. Според източници Bank of England (Централната банка на Великобритания) е предложила Финансовият регулаторен орган (Prudential Regulation Authority) – агенция, работеща заедно с Bank of England, да поеме отговорността за подържането на лихвения показател. ББА обаче заяви, че не смята да отстъпи функциите си на регулатора.
Регулаторните органи по света в момента проучват дали банките регулярно са лъгали за реалния размер на кредитните си разходи в опит да изглеждат финансово по-стабилни. Разследвани са и борсови търговци, които са подкрепяли становища в полза на своите залози за деривативи, свързани с лондонския междубанков лихвен процент. Проучването постави въпроса дали банките сами могат да определят бенчмарка, с намесата само на минимална регулация.
В края на миналия месец беше съобщено, че Министерството на финансите на САЩ провежда криминално разследване във връзка с лондонския бенчмарк.