Премиерът Станишев обсъди сътрудничеството между България и ПРООН

26.09.2008 | 12:33
по статията работи: Петър Чернев
Премиерът взе участие в Срещата на високо равнище на ООН по Целите на хилядолетието за развитие
Премиерът Станишев обсъди сътрудничеството между България и ПРООН

В рамките на 63-та редовна сесия на Общото събрание на ООН министър-председателят Сергей Станишев взе участие в Срещата на високо равнище на ООН по Целите на хилядолетието за развитие. Той се включи в работата на Кръглата маса, посветена на борбата с бедността и глада. Необходими са решителни и незабавни действия за изпълнение Целите на хилядолетието за развитие, беше категоричен министър-председателят в изказването си в рамките на кръглата маса, съобщи правителствената информационна служба.

Премиерът направи кратък преглед на извършеното досега в посока на постигане на заложените цели в Декларацията на хилядолетието, като в същото време отбеляза, че съществуват редица нерешени проблеми, които пречат да бъдат постигнати по-бързо целите. Климатичните промени, енергийната, продоволствената и финансовата криза допълнително поставят редица трудности и възпрепятстват ефективната работа по постигането на добри и бързи резултати, посочи премиерът Сергей Станишев.

Той изтъкна активните действия и усилията на страната ни в битката срещу крайната бедност и глада и подчерта, че България е твърдо решена да достигне определените от Европейския съюз проценти от общия национален продукт, отделяни за помощи за развитие. Подобряването на качеството на помощта е не по-малко важно от увеличаването на нейното количество, допълни министър-председателят и заяви, че страната ни безапелационно подкрепя отчетността и координацията на помощта като основни принципи, залегнали в документите на ЕС.

Пред участниците в кръглата маса премиерът Сергей Станишев призова още за удвояване на усилията и изработване на конкретен план за действие, без който не би било възможно да бъде спазен заложеният в Декларацията срок до 2015 г. Той акцентира върху значимостта на предстоящата Конференция в Доха, където ще бъде направен преглед на финансирането на мерките за постигане на целите.

В заключение премиерът Сергей Станишев отправи призив за решителни и незабавни действия не само от страна на официалните институции, но и от организациите от неправителствения и частния сектор, за преодоляване на закъснението и постигане на заложеното в Декларацията за Целите на хилядолетието за развитие. Ако се провалим в тази посока, това ще доведе до девалвация на способността на международната общност да поема глобални ангажименти и ще накърни доверието в нея, както и към Организацията на обединените нации. Нека не позволим това да се случи, бе категоричен министър-председателят Сергей Станишев.

В рамките на работната си програма за 25 септември премиерът се срещна и с бившия държавен секретар на САЩ и председател на Националния демократичен институт Мадлин Олбрайт. Пред българския министър председател тя анализира предизборната ситуация в САЩ в контекста на безпрецедентната икономическата криза. Особен интерес тя прояви към задълбочения анализ на премиера на събитията в Грузия и на основните въпроси, които засягат енергийната политика на страната ни и на ЕС в региона. Сергей Станишев запозна в подробности Мадлин Олбрайт с българската инициатива през пролетта на следващата година в София да бъде проведена енергийна конференция на най-високо правителствено и държавно равнище. Мадлин Олбрайт даде висока оценка на идеята. По думите й, формулата за провеждането на форума е правилната и добрата, тъй като тя е глобална и има сериозни предпоставки за успех.

Според бившия държавен секретар на САЩ България е най-подходящата страна от ЕС, която с историческия си път и традиционните взаимоотношения с Русия, може да изпълнява значима роля в конструктивния диалог с Руската федерация. Тя изтъкна новата роля и отговорностите на страната ни като генератор на стабилност на Балканите и подчерта, че както ЕС, така и САЩ следва да виждат в лицето на нашата страна привилегирован партньор по проблемите на сигурността, енергийната политика и редица други актуални въпроси.

В рамките на срещата премиерът Сергей Станишев представи българските позиции относно значимостта на двата големи европейски енергийни проекти – „Южен поток” и „Набуко”. Мадлин Олбрайт изрази изключително задоволство от прагматичната позиция на България по въпросите на енергийната сигурност на Европейския съюз и Европа. В заключение тя сподели с българския премиер, че пази изключително добри впечатления от нашата страна още от началото на 90-те години, когато за първи път е посетила България и получи покана от министър-председателя отново да посети страната ни.
По-късно премиерът Сергей Станишев се срещна и с администратора на програмата на ООН за развитие (ПРООН) Кемал Дервиш. Акцент по време на разговора бе поставен върху глобалната икономическа криза и нейното отражение върху Европа и Европейския съюз, в България и на Балканите. Кемал Дервиш прояви интерес към механизмите за сътрудничество в Черноморския регион и конкретно към участието на България в инициативата Черноморска синергия. Според него с течение на времето нашата страна започва осезателно да се превръща в активен координатор на все по-широк кръг активности в региона.

Основна тема по време на срещата беше развитието на отношенията и сътрудничеството между България и ПРООН. Обсъдено беше и бъдещето на офиса на ПРООН в София. Като пълноправен член на ЕС, България трябва да преразгледа отношенията си с ПРООН след 2009 г., бе общото мнение на премиера Сергей Станишев и Кемал Дервиш. Двамата изразиха мнение, че е необходимо да се прецизира концепцията и да се търси по-подходяща формула за бъдещата дейност на офиса на ПРООН в България. Премиерът Сергей Станишев бе категоричен, че България желае да продължи сътрудничеството с ПРООН и в бъдеще. От своя страна Кемал Дервиш отбеляза, че днес вече е много трудно да се сложи граница между страна-донор и страна-бенефициент. С натрупания опит и резултати досега, България би могла да бъде много полезна с опита и експертизата си в други региони, сред които, например, Централна Азия, посочи още Кемал Дервиш пред премиера Сергей Станишев.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 09.01   475 г. – Император Зенон е изгонен от Константинопол. 1317 г. – Филип V е коронован за крал на Франция. 1349 г. – Под претекст, че са носители на чума,...