Служебният премиер Стефан Янев свиква на 9 септември заседание на Съвета по сигурността към Министерския съвет, който координира всички служби във връзка с мигрантския натиск над българската граница. "Този съвет работи в мирно време и най-общо казано е в състояние и е предназначен да управлява всички кризи, които може да се появят. Следващата седмица предстои свикване на този съвет, вече са изпратени поканите. Тази координационна среща ще бъде на 9 септември", заяви Янев в пленарната зала в парламента. По думите на премиера една от точките в дневния ред на заседанието на съвета по сигурността ще бъде за разглеждане на въпросите за мигрантския натиск и координация между всички служби.
"В началото на месец юли направихме заседание и една от констатациите беше, че неговият секретариат не е бил структуриран никога, не е работил никога. Една от задачите на този следващ съвет на 9 септември е именно тази – да затвори този кръг и да институционализира този секретариат. Имаме готовност да направим този секретариат постоянно действаща структура към МС както е записано в закона", подчерта премиерът.
"Съветът по сигурност поставя жалоните как се прави тази координация. Вече е създадена специална координационна група, която всеки ден анализира всички данни и обстоятелства, които се случват пряко на границата и във вътрешността на страната. Тази координационна група подпомага и съвета по сигурността, и министъра на вътрешните работи по противодействие на мигрантския натиск. Нямаме проблеми с взаимодействието с различните звена и служби", обясни Янев.
Служебният премиер посочи, че в момента не се налага задействане на механизма за участие на въоръжените сили в охрана на границата. По думите му, в момента органите на МВнР и гранична полиция са в състояние да изпълнят поставените задачи.
"България пази една от външните граници на ЕС, която в момента е подложена на допълнителен натиск. Сътрудничеството с Турция и Гърция върви на много нива – както на централно ниво, така и на професионално. Изграден е механизъм на границата с Гърция, който осигурява обмен на информация. Изявленията на турското държавно ръководство е, че има вече голям брой мигранти на своя територия и заявленията на политическо ниво са, че Турция няма да се превърне в буферна зона и да се грижи за всички тези мигранти. Трябва да търсим и общата европейска позиция за тези разговори", посочи Янев в отговор на въпроси на депутати.