Прескачаме таваните за вредни емисии

14.08.2013 | 18:00
по статията работи: Ралица Стоянова
Екоминистерството е взело мерки, за да избегнем наказателна процедура от ЕК
Прескачаме таваните за вредни емисии
Снимка: Thinkstock/Guliver

България трайно надхвърля таваните за емисиите вредни вещества от ТЕЦ-овете. Това отбеляза  министърът на околната среда и водите Искра Михайлова на пресконференция. Тя увери, че са предприети мерки за намаляване на емисиите вредни вещества, изпускани в атмосферата от големите горивни инсталации.

Министърът изтъкна, че на днешното правителствено заседание по този въпрос е бил приет доклад, изработен съвместно от МОСВ и МИЕ. Докладът е изготвен във връзка с процедура, заведена от Европейската комисия, за нарушения при прилагането на условията и договореностите в протокола за приемането на България в ЕС. Михайлова обясни, че след присъединяването си към ЕС, България се е съгласила да спазва междинни тавани за годишните емисии на някои замърсители, изпускани в атмосферата от големите горивни инсталации, които са основно ТЕЦ-овете в страната. Тези тавани се отнасят за два периода – 2008 г. - 2011 г. и след 2012 г. и касаят замърсителите серен диоксид, азотни оксиди и прах. 

"България трайно надхвърля посочените в Договора тавани, въпреки че тенденцията е за намаляване на вредните емисии. Най-големи са показателите на серния диоксид", изтъкна министърът на околната среда и водите. 

Сред причините за надхвърлянето на таваните е непълното инвестиране в инсталации, които гарантират намаляване на вредните емисии във въздуха. Освен това се е увеличило значително и натоварването в горивните инсталации. Въведени са и нови енергийни мощности, а според Договора – независимо дали се въвеждат нови мощности, таваните не се променят. 

Според Михайлова в резултат на предприетите мерки се очаква през 2013 г. таваните за прах и серен диоксид да бъдат спазени. „Има възможност да се намалят и емисиите на азотните оксиди. Нивото на емисиите се контролира ежемесечно и очакваме да спазим таваните“, заяви министърът и добави, че страната ни ще може да претендира за прекратяване на наказателната процедура. „Има готовност, ако се надхвърля някой от показателите, да се предприемат спешни мерки до края на годината, за да предотвратим влизането в съдебна фаза на наказателната процедура“, каза още екоминистърът. Тя отбеляза, че глобите в подобни процедури са много сериозни и се измерват с десетки милиони.    

Михайлова добави, че проблемът със серния диоксид може да бъде решен чрез увеличаване на степента на сероочистване и използване на въглища с по-ниско съдържание на сяра. Що се отнася до азотните оксиди, могат да се инсталират ниско емисионни горелки и в горивните инсталации да се използва определена технология. „Горивните инсталации са се съгласили да прилагат такива мерки до края на годината“, заяви министърът на околната среда и водите. Тя отбеляза още, че таванът за серен диоксид за периода 2008 г. - 2011 г. е 179 700 тона, а емисиите, които сме имали към 2011 г., са 344 505 тона. „Очакванията за финализиране на 2012 г. са за 163 460 тона. Ако приложим и мерките, бихме могли да се приближим до очаквания таван“, добави министърът.   

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...