Преструктурират Столична община

24.03.2008 | 17:51
по статията работи: Петър Чернев
Обмислят изграждането на система, по която да бъде увеличена събираемостта на глобите в София
Преструктурират Столична община

400-те инспектори на Столичния инспекторат ще са на пряко подчинение на районните кметове. Въпреки това те ще се назначват от директор на Столичния инспекторат. Кметовете по райони ще имат право да предложат хора за назначение.

Това са част от реформите, които се предвиждат в организацията на работата и структурата на Столичен инспекторат. Заместник-кметът по екологията Мария Бояджийска представи днес реформите пред комисията по инженерна инфраструктура.

Реформата в инспектората предвижда да се създадат четири нови звена - "Административно и информационно обслужване", в което ще има и отдел, работещ и по сигнали на граждани, "Контрол и опазване на околната среда", "Контрол на общинската инфраструктура", в които ще има дирекции за контрол по пътната инфраструктура, за паркирането и за речните корита. Отделна дирекция ще се занимава с рекламната и търговската дейност. Структурата "Вътрешен контрол" ще се занимава с координацията и контрола на работата на останалите основни дирекции. Вътрешният контрол ще е на пряко подчинение на столичния кмет, а останалите три звена - на районните кметове.

Новата структура на инспектората ще разпредели инспекторите по районните кметства, в зависимост от площта и населението на съответния район, обясни Бояджийска.

Предстои да се уточни дали и колко нови инспектори трябва да има. Справката с населението по райони обаче все още не е готова. В момента в Банкя има 8 инспектора, във "Витоша" - 11, в "Лозенец" - 10, в "Красно село" - 12 и т.н. Най-много - 14 инспектора, има в район "Искър", "Люлин", "Младост", "Панчарево", "Подуене" и "Триадица". Най-малко - 8, има в Банкя, "Изгрев", "Илинден".

Работа на инспекторите ще бъде възлагана от районния кмет, на който те ще бъдат пряко подчинени. Назначенията, уволненията и заплатите им обаче ще се плащат от управлението на Столичен инспекторат в лицето на директора му.

"Опасявам се от политически чистки, вече има инспектори, които ме се оплакаха, че е имало заплахи, че ще загубят работата си", заяви Николай Желев (СДС). Според него в момента се натоварват районните кметове с вид работа, с която не са свикнали. Не съм срещу децентрализацията, тя е необходима, но трябва да се знае кой ще контролира районните кметове, подчерта Желев.

Той твърди, че работата на районните кметове също трябва да се следи, защото едва ли и в момента нарушенията стават без знанието им. Според Бояджийска обаче двойното управление на инспекторите - от районния кмет и от директора на инспектората, предпазва структурата от това.

Трябва да бъде изградена система, по която да се увеличи събираемостта на глобите, защото преструктурирането само по себе си няма да доведе до кой знае какви положителни резултати, настоя Петър Курумбашев (БСП).

В момента, по справка от общината, едва 10.4% от глобите, наложени на място се плащат. Актовете, наложени чрез съда, са още по-малко - едва 8.3%. Според него общината трябва да намери начин да събере глобите си. Последният опит в тази насока беше да се откажат административни услуги на софиянци, които имат дългове към общината. В последствие се оказа , че такава санкция е незаконна.

Според Мария Бояджийска, има възможност плащането на глобите да се обвърже с възнагражденията на инспекторите. Така те ще бъдат стимулирани да следят дали се плащат глобите. В момента инспекторите получават бонус към заплатата въз основа само на наложените глоби, но не и на платените, уточни тя.

Докладът, касаещ новата структура на Столична община, чиито вносител е кметът Бойко Борисов, ще трябва да се разгледа и приеме почти светкавично от общинските комисии. Той е включен в дневния ред на заседанието на Столичния общински съвет в четвъртък.

Това накара съветниците от опозицията да недоволстват срещу практиката на настоящата общинска администрация важни доклади да се внасят в седмицата, в която трябва да се гласуват от СОС.

На заседанието не присъстваха нито кметът Бойко Борисов като вносител на доклада, нито директорът на Столичен инспекторат Веска Георгиева. Заместник кметът Мария Бояджийска обясни отсъствието й с многото работа, която се струпа върху инспектората заради бурния вятър в София.

След като новата структура бъде приета официално от СОС, предстои администрацията на общината да подготви новия му правилник за работа. Той също трябва да се гласува от общинския съвет.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 27.11   176 г. – Марк Аврелий назначава сина си Комод за съимператор, с което прекъсва системата на осиновените императори в Римската империя. 1095 г. – Папа Урбан II...