Приватизацията на държавния дял от 50,05% в Българската фондова борса (БФБ) вероятно няма да стане до края на годината, каквито бяха първоначалните планове. Според източници на вестник "Стандарт" интересът е намалял в последните месеци и не е имало дори неформални разговори с евентуални стратегически инвеститори.
От началото на годината се лансираха версии за пет-шест потенциални купувачи от ЕС и извън Европа. Открито интересът си към БФБ заявиха само от CEE Stock Exchange Group, която обединява фондовите борси във Виена, Будапеща, Любляна и Прага.
През май БНБ дори прехвърли на Министерството на финансите 2000 акции, или 20% от Централния депозитар. Идеята беше да се търси стратегически инвеститор едновременно за БФБ и депозитара. Въпреки това интересът към борсата ни е минимален.
Предполага се, че приватизацията на държавния дял на БФБ може да се отложи и заради лошите й резултати. Заради сътресенията на чуждите пазари основният борсов индекс SOFIX се върна на ниските си нива от първата половина на 2009 г., или малко над 336 пункта. От ръководството на борсата заявиха, че към момента реализираните приходи са ниски, но отказаха да коментират дали борсата ще завърши годината на червено.
Очаква се от началото на следващата година над 200 компании да бъдат преместени на втори пазар. Идеята е сред атрактивните компании да не стоят такива, с чиито акции не се сключват почти никакви сделки. Така на официалния пазар ще останат около 150 компании, към които инвеститорите проявяват интерес.