Министерски съвет одобри пакет от мерки за подобряване на средата за развитие на бизнес в България. Това е и сред основните приоритети на правителството, залегнали в програмата „Държавност, развитие и сигурност“.
Сред приетите промени са намаляване на срока за регистрация по ДДС, облекчаване на административните процедури при недвижимите културни ценности, на нотариалните процедури. Отпада и формалното изискване за екооценка при остъкляване на балкона, отпадат разрешителните, които гражданите трябва да получат, за да построят в градината си беседка или навес.
"Всичките промени целят намаляването на административната тежест и по-голям публичен контрол", коментира вицепремиерът Даниела Бобева след днешното заседание.
Мерките се налагат с оглед представянето на страната ни в доклада „Правене на бизнес“ на Световната банка. През последните години България изостава значително, което влияе негативно и върху привлекателността ни като инвестиционна дестинация. В периода 2010-2013 г. България отстъпва с 22 места в класацията на Световната банка за правене на бизнес. През 2014 г. страната ни заема 58-ма позиция. Не е отчетен напредък в редица области.
Най-лошият показател е свързването с електричество, като слабостите са по отношение както на времето, така и на разходите за това, които представляват 320% от дохода на глава от населението. Друга проблемна област касае издаването на разрешителното за строеж, при което е необходимо да се намали броят на изискуемите процедури и времето за издаване.
България също така се характеризира с ниско ниво на възстановяване на средствата, което достига едва 32,6%, при 70,6% средно за страните от Организация за икономическо сътрудничество и развитие. Според доклада в тези области страната ни не показва напредък, което значително затруднява дейността на инвеститорите.