Правителството прие Национален авариен план за борба с нефтени разливи. Той е част от Националния план за защита при бедствия и урежда дейностите на отговорните български институции за противодействие на аварийни разливи на море и минимализиране на екологичните и икономически последствия от тях, предаде правителствената пресслужба.
Съществуващият интензивен морски трафик в крайбрежната зона, териториалните води на страната, прилежащата зона и в открито море, превозът на суров нефт, нефтопродукти и други опасни и вредни субстанции, проучванията и добивът на нефт и газ в континенталния шелф на страната са свързани с относително висок риск от замърсяване на морската среда.
Задачите на плана са да осигури навременно и ефективно противодействие при разлив или опасност от разлив чрез оценка на риска; информация за наличните средства за комуникация и за начините за осъществяване на информационен обмен и взаимодействие при провеждане на действия по ликвидирането на възникнали нефтени разливи; установяване на приоритетните брегови райони за защита и почистване; предвиждане и поддържане на минимално необходимо оборудване за противодействие при замърсяване; поддържане на необходимия персонал и оперативна организация за действието му; провеждане на тренировки за оценка и подобряване на подготовката; препоръчителни действия в случай на нефтен разлив. В плана са описани основните процедури за реагиране при възникване на инциденти и аварии в морската среда.
Националният авариен план за борба с нефтените разливи се въвежда в действие и се прекратява със заповед на министър-председателя.