Парламентът прие на второ четене промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), внесени от народния представител от ДПС Йордан Цонев, информира БТА.
С тях се дава право на длъжника да заяви вида на задълженията, които иска да погаси, когато не е в състояние да погаси едновременно публичните си задължения, установявани от НАП, до започване на принудителното им събиране.
Задълженията са разделени на дългове за данъци и други задължения за централния бюджет, за здравноосигурителни вноски за бюджета на НЗОК, за задължителни осигурителни вноски за социалноосигурителните фондове, администрирани от НОИ, за вноски за допълнително задължително пенсионно осигуряване.
С постъпилата сума се погасява задължението от съответния вид, срокът за внасяне на което изтича най-рано към датата на плащането. Ако срокът за внасяне на две или повече публични задължения от един и същ вид изтича на една и съща дата, те се погасяват съразмерно.
Припомняме, че Конституционният съд определи "единната сметка", въведена от бившия финансов министър Симеон Дянков за противоречаща на основните права на гражданите. С промените в Данъчно-процесуалния кодекс (ДОПК) в края на 2012 г. бяха премахнати отделните сметки за плащане на данъци и на осигуровки и бе въведен принципът всяка новопостъпила сума да покрива най-старото задължение.
Така стана възможно вноски за пенсии или за здраве автоматично да отиват за погасяване на данъци, като не можеше да се решава кое задължение да се покрива с предимство.