Снимка: Econ.bg
Длъжниците, чието движимо или недвижимо имущество е предмет на конфискация, няма да могат да обжалват решението на съдия изпълнителя заради това, че не са уведомени надлежно за цената на вещта или недвижимия имот, върху който е насочено изпълнението. Това реши парламентът като отхвърли предложение да се даде такава възможност за съдебен контрол с поправка в Гражданския процесуален кодекс (ГПК), предаде Dariknews.bg.
В защита на длъжниците, Иглика Иванова от "Коалиция за България" каза: "Като ги лишаваме от елементарната защита да искат обжалване на едно действие на съдия изпълнителя, ние ги обричаме". Обикновеното това са хора, които не че не желаят да погасят своя дълг, а нямат тази възможност. Най-малкото, защото единствения имот е ипотекиран и не могат да го продадат на свободния пазар. Оставяйки тези действия без съдебен контрол, отваряме вратата за всевъзможни злоупотреби, за корупция. Аз не вярвам, че това е волята на нашия парламент", коментира още тя.
Началната цена на вещта при осъществяването на публична продан и при явен търг с устно наддаване ще бъде 75 на сто от стойността й, решиха депутатите като приеха на второ четене изменения в ГПК.
Ако в продължение на три месеца от предаването на вещта в магазин или от обявяването й за продан, тя не бъде закупена, ще се продава чрез явен търг с устно наддаване при цена равна на 50 на сто от началната.