Примирието в Сирия оцеля малко повече от едно денонощие след като сирийската армия застреля петима души при протест срещу управлението на Башар Асад, предаде агенция "Ройтерс", цитирана от iNews.bg.
Сирийските сили са обстрелвали през изминалата нощ и тази сутрин град Хомс, съобщи опозиционен активист, чиято информация бе потвърдена от правозащитна организация. Това е първият обстрел срещу града, откакто в четвъртък влезе в сила примирие, предаде агенция "Ройтерс".
"Имаше обстрел миналата нощ в два квартала в старата част на града, Джурет ал Шия и Курадис. Чух най-малко 8 експлозии от снаряди през последния час", посочил опозиционният активист Карл Абу Рабея, който живеел в съседен квартал.
Според официалното съобщение на Дамаск стрелбата е отговор на убийството на офицер от сирийската армия. Опозицията обаче казва, че силите на Асад са отговорили с оръжие на мирни протести срещу управлението в цялата страна и че съобщението за убийството на офицер от редовната сирийска армия не отговаря на истината.
Сирийският център за наблюдение на човешките права обяви, че при обстрела в Хомс са ранени няколко души, предаде БТА.
Петнайсетте страни членки на Съвета за сигурност на ООН ще гласуват днес по проекта за резолюция, разрешаваща разполагането на наблюдатели в Сирия за спазването на прекратяването на огъня, съобщи по-рано постоянната представителка на САЩ Сюзан Райс. "Възнамеряваме да се съберем в 11,00 ч. (15,00 ч. по Гринуич) с цел да гласуваме по текста", каза тя пред репортери снощи след приключването на дискусията в Съвета, която по думите й, е довела до ревизирана версия на внесения от западните страни проект.
Райс, която този месец заема председателското място, отказа да прогнозира какъв ще бъде резултатът от вота. "Не е разумно да се правят преположения", каза тя. "Още няма консенсус, преговорите са много трудни, но гласуване ще има в събота във всички случаи", заяви френският посланик Жерар Аро.
Според дипломати преговорите вчера в Съвета за сигурност са се превърнали в спор между Русия и Запада. Резолюцията трябва да разреши разполагането на място на екип от трийсетина наблюдатели като прелюдия към пълномащабна мисия, наброяваща 250 души, която може да бъде разположена след няколко седмици. Западните страни искат да осигурят на мисията средствата да върши работата си и съответно изискват гаранции за сигурността й от сирийското правителство, а Русия желае кратък текст, несъдържащ прекалено много изисквания към сирийския й съюзник. "Има напредък, но изходът е несигурен. Руснаците се запънаха по много точки и вотът им остава неизвестен", каза анонимен дипломат за АФП.
Междувременно стана ясно, че президентът на САЩ Барак Обама увеличава американската помощ за сирийската опозиция с надеждата да се ускори падането на президента Башар ал Асад. Това
съобщи Асошиейтед прес, като се позова на правителствени представители. Президентът е сложил подписа си под пакета на стойност 12 млн. долара миналата седмица, заявиха американските служители,
настояли за анонимност поради деликатната тема. Те не пожелаха
да конкретизират всички форми на американската помощ поради риска за сирийските протестиращи.
Обама обсъди потенциалните варианти за помощ миналия месец по време на продължителна среща с турския премиер Реджеп Тайип Ердоган в Сеул. Тогава американски източници разкриха, че Вашингтон и съюзниците му обмислят предоставянето на комуникационна, медицинска и друга "несмъртоносна" помощ на сирийските бунтовници. Това би могло да включва облекло, бронежилетки, радиостанции, очила за нощо виждане или други предмети, каквито Вашингтон предостави на либийските бунтовници миналата година. Американските представители обаче подчертаха ,че основната част от помощта са медицински материали и комуникационни средства.
Пакетът, одобрен от Обама, ще бъде предоставен на ненасилствената политическа опозиция, а не на въоръжените бунтовници, подчертаха те. Вашингтон вече предоставя на опозицията сателитни телефони, симкарти и друга подобна техника, признаха източниците на агенцията, но количеството на помощта сега ще бъде увеличено.
Администрацията смята тази помощ за жизнено важна за американската политика за ускоряване на падането на Асад и напредъка към стабилен и демократичен преход. САЩ и партньорите им се опитват да помогнат на опозицията да се организира и да поддържа по-добра комуникация с членовете си извън страната, така че да се сплоти около общо виждане за бъдещето на Сирия след Асад. Радиопомощта може също така да помогне на опозиционните членове на избягват атаките на сирийския режим. Администрацията на Обама е убедена, че сирийското правителство с помощта на Иран активно заглушава частните комуникации и сателитните арабски телевизионни кантали в агресивна кампания с цел да отреже антиправителствените активисти от външния свят.