Природозащитници против разрешаването отстрела на дива коза и кафява мечка

20.10.2010 | 14:41
по статията работи:
Промените може да донесат санкции от страна на ЕС
Природозащитници против разрешаването отстрела на дива коза и кафява мечка

Против готвените промени в Закона за лова и опазване на дивеча, с които министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов издава разрешителни за отстрелване за двата защитени вида - кафява мечка и дива коза, се обявиха шест неправителствени организации и Националният природонаучен музей при БАН.

Според организациите, в които се включват WWF, Сдружение за дива природа "Балкани", СНЦ "Зелени Балкани- Стара Загора" , Българско дружество за защита на птиците, Сдружение "Природен Фонд", фондация "Четири Лапи", промените водят до конфликт на интереси при министър Найденов. Според тях това е така, тъй като той хем ще използва тези разрешителни при трофеен лов, хем ще е отговорен за тяхната законова защита като застрашени видове.

Към настоящия момент няма никаква сериозна научна информация, че кафявите мечки са станали прекалено много и трябва да бъдат отстрелвани повече, което е изтъкнато като мотиви от вносителите на промените. Това може само да доведе до санкции от страна на Европейската комисия заради нарушения на европейското природозащитно законодателство, припомнят природозащитниците.

Според сега действащото законодателство министърът на околната среда и водите дава писмено разрешение за отстрел при случаи с мечки стръвници. Екоминистерството вече изработи промяна в наредбата за издаване на разрешителни за отстрел на проблемни мечки и те ще са налице за часове. Проектонаредбата трябва само да бъде приета.

Екоминистърът представлява България пред Европейския съюз по тези въпроси и дава отчет на всеки две години пред Постоянна комисия към Съвета на Европа за състоянието на биоразнообразието в България. Министърът на земеделието и храните няма тези представителни функции и в случай, че издаването на разрешителните за отстрел зависи от него, то комуникацията, а оттам и европейският контрол ще бъдат затруднени.

Не е ясно и защо въобще трябва да се разрешава отстрел на застрашената дива коза, защитена от българското и европейското законодателство. Не виждаме никакви обективни причини за каквато и да е промяна в статута на този защитен вид. Дивата коза не застрашава живота и здравето на гражданите, обясняват още природазащитниците в позицията си.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...