Приходите от тол системата не надхвърлят средствата за издръжката ѝ

30.06.2021 | 09:55
по статията работи: econ.bg
Тол системата не изпълнява предназначението си да генерира приходи за ремонт и строителство на пътища и работи колкото да се самоиздържа. Това е показала проверка, разпоредена от служебния министър на регионалното развитие Виолета Комитова
Приходите от тол системата не надхвърлят средствата за издръжката ѝ
Снимка: bgtoll

Тол системата не изпълнява предназначението си да генерира приходи за ремонт и строителство на пътища и работи колкото да се самоиздържа. Това е показала проверка, разпоредена от служебния министър на регионалното развитие Виолета Комитова.

Системата е неефективна, загубите за държавата от необработени нарушения възлизат на десетки милиони, не е ясно и как се поддържа системата, показва проверката на ведомството. 

Данните обяви на пресконференция зам.-министърът на регионалното развитие Захари Христов. 

През последната година са събрани с 205 млн. лева по-малко приходи от тол системата в сравнение с 2019 г., когато събраните средства са единствено от електронни винетки, уточни зам.-министър Христов:

"За 2019 година, събирайки само от ел винетки, сме събрали 392 милиона. През 2021 година до май месец сме събрали със 185 милиона по-малко.  Ние до края на тази година трябва да съберем 185 милиона, за да стигнем нулата и да кажем, че тази система се самоиздържа".

Сред причините за това са недостатъчният, според Христов, обхват на пътищата в системата и занижените тарифи. Той обаче не се ангажира с мнение дали те трябва да се увеличат.

Проверени са и сключените договори между Агенция „Пътна инфраструктура“ и консорциума, изградил системата.

Установено е, че в Националното тол управление няма звено, което да контролира изпълнението на тези договори. Открити са нередности в договора за поддръжка на системата на стойност над 140 млн. лева:

"Което прави около 2 милиона на месец единствено за софтуерна поддръжка. АПИ яма яснота има ли резервни части да поддържа тол системата". 

При стартиране на тол системата са изградени 295 контролни камери, но реално функционират между 30 и 70, е показала още проверката на регионалното министерство:

"Причината е, че изпълнителят е трябвало да изработи софтуер, който да се самообучава и да обработва всички тези контролни точки. В случая той не го прави и те се обработват ръчно".

В резултат на което 200 хиляди са необработените нарушения само за изминалата година, а загубите за държавата възлизат на 70 млн. лева.  

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 06.12   963 г. – Лъв VIII е избран за римски папа. 1240 г. – Армията на монголския владетел Бату Хан покорява Киевското княжество. 1534 г. – В Еквадор е...