Бум на кражбите на цветни и черни метали, както и на незаконните площадки за вторични отпадъци очакват от рециклиращата индустрия.
Това според представителите на бранша ще се случи след влизането в сила на промените в Закона за управление на отпадъците от 14 януари. С тях се въвежда банкова гаранция от 25 хил. лева и строги санкции за фирмите за скрап. Според Борислав Малинов от Българската асоциация за рециклиране това ще накара голяма част от площадките за метали да работят незаконно. Промените са основа и за корупция сред проверяващите органи, смятат от бранша.
Представителите на индустрията ще поискат нови промени в закона, сред които браншът сам да издава лицензии на рециклиращите фирми. Глобите за най-малкото нарушение ще тръгват от 30 000 лева и ще стигат до 100 000 лева, обясни Малинов, цитиран от Дарик радио.
С новите текстове ако търговец реши да открие нови пунктове за скрап в две различни области на страната, ще се наложи да плаща отделни банкови гаранции. Това обясни Иво Георгиев, председател на Асоциацията на рециклиращата индустрия и собственик на пункт, цитиран от телевизия "България он еър".
Друга поправка пък задължава фирмите да сортират на различни купчини и да имат отделни документи, които да показват произхода. За нарушителите глобата е от 30 до 100 хиляди лева.
"Получава се така, че сме задължени, ако приемем отпадък от частно лице да го събираме на едно място, ако е от фирма – на друго. След това сортираният отпадък се поставя на едно място в камиона. Получателят – например пернишката "Стомана", също е задължена да сортира продукцията и да има отделни документи", обясни Малинов.
Новост е, че контролът се прехвърля от МИЕТ в МОСВ.