Пактът за финансова стабилност е напълно ненужен, тъй като преповтаря критериите за влизане в еврозоната. Това заяви икономистът Иван Ангелов по време на дискусия за рисковете и предизвикателствата пред българската икономика.
Според него българската икономика трябва да се преструктурира изцяло, защото тя разчита основно на износ. В същото време голяма част от БВП се дължи на вътрешното потребление, а то не се оживява.
През 2011 г. растежът на брутния вътрешен продукт ще е между -1 и 1%, което е пренебрежимо малко и няма да доведе до справяне с високата безработица. На България е нужен растеж от поне 3%, информира Dariknews.bg.
Ето какво още каза Иван Ангелов:
Инфлацията, която миналата година беше 4,5%, тази година аз очаквам в най-добрия случай да бъде 4-5% в резултат на поскъпването на енергийните продукти и на хранителните продукти. Ако обаче процесът, който започна в арабските страни, продължи и в други арабски страни, а и извън тях, смущенията, особено в енергийния пазар, могат да нараснат и това да доведе до още по-висока инфлация. Потенциал за увеличение на износа особено голям нямаме. В най-добрия случай повече от 5-7, в най-добрия случай - 10% увеличение на износа. Крайното потребление има 94% от брутния продукт, така че от него зависи ще има ли растеж или не, а не толкова от износа. Износът трябва да е много висок, за да тегли.
По време на дискусията икономистът коментира, че по време на криза трябва да се увеличават разходите за здравеопазване, наука, образование и иновации. Той даде пример с миналата година, когато по-малко от 4% е бил износът на високотехнологични продукти, докато в останалите европейски страни износът е бил е от 4 до 6 пъти по- висок. Ангелов смята, че трябва да се намаляват и административните разходи, предаде БТА.