Програмата за приватизация за 2014 г. носи 217 млн. лв.

26.11.2013 | 17:35
по статията работи: Петя Бързилска
БФБ-София и Пловдивски панаир влизат в списъка за раздържавяване на предприятия
Програмата за приватизация за 2014 г. носи 217 млн. лв.

Българската фондова борса (БФБ-София) в комплект с Централния депозитар, както и миноритарният дял от 30% от Български морски флот и от Пловдивският панаир влизат в списъка на дружествата за приватизация през следващата година. Това потвърди изпълнителният директор на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол (АПСК) Емил Караниколов.

Той обясни, че подготвената програма за раздържавяване на предприятия за 2014 г. е на стойност 217 млн. лв. Минималните очаквани приходи от приватизацията на тези дружества са увеличени с около 20 млн. лв, предаде iNews.bg.

Караниколов посочи, че за приватизиране са били определени дружества, чиято дейност не води до приходи за държавата, нито пък осъществяват важни социални дейности.

Той допълни, че към момента дружеството "Слънчев бряг" не е извадено от забранителния списък с компании за приватизация, тъй като предстои да бъде направен пълен анализ на дейността му, предаде БТА. Директорът на АПСК каза още, че от 1994 г. не е изготвян правен анализ и информационен меморандум каква е собствеността на дружеството и какви видове инфраструктура има в него - ВиК, алеи, улично  осветление. Едва след подробен анализ ще бъде преценено дали дружеството да се раздържавява.

В списъка за раздържавяване не фигурират енергийни дружества. За ВМЗ Сопот има писмо от министъра на икономиката и енергетиката, че в това дружество се извършват реформи, затова в момента то също не е в плана за приватизация.

В списъка за приватизация има общо 37 дружества, в това число и миноритарни пакети, които се предлагат всяка година, но за които няма интерес.

Бюджетът на агенцията за 2014 г. остава същият - малко над 4 млн. лв. като за 2013 г. той не е изразходван, тъй като не е имало приватизация и средствата ще бъдат върнати в  държавния бюджет, каза Караниколов.  

Припомняме, че през март тази година предишното правителство прекрати процедурата за приватизация на Българската фондова борса-София и Централния депозитар. МФ притежава 50.0542% от капитала на БФБ и 43.07% от капитала на Централния депозитар.

Самата приватизация на двете дружества е възложена на АПСК с писмо от 13 март 2012 г. Приватизационната процедура започна на 25 септември 2012 г. Според правилата ѝ, участие в нея можеха да вземат само водещи световни или европейски борсови оператори или съдружия от такива, които не са държавна собственост. Според едно интервю на бившия финансов министър Симеон Дянков интерес към държавния дял на БФБ са проявили Deutsche Boerse; NASDAQ, с намерение да бъде разгърнат платформа на българската форма като балканска борса; гръцката Hellenic Exchanges, Италианската, Полската и Лондонската фондови борси.

Що се отнася до Пловдивския панаир, ако сделката се осъществи, приходите от продажбата на 49,63% от панаира ще бъдат в размер на 39 млн. лева.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...