Строителни предприемачи продават новоизградени жилища без сертификати за енергийна ефективност, възползвайки се от незнанието на купувачите, предупреждават брокери от агенциите за недвижими имоти. Сертификатите са задължителни, когато след време на блока ще се прави ремонт.
Законът за енергийната ефективност влезе в сила през 2009 г. и според него продавачът е длъжен да представи на купувача оригинала от сертификата за енергийна ефективност. Той обаче струва много, като цената зависи от квадратурата на разгъната застроена площ на жилищната сграда.
Предприемачите правят задължителния енергиен паспорт, който е неотменно условие при издаването на разрешението за ползване на сградата и издаването на Акт 16.
Сертификатът се изготвя впоследствие, заявиха от Регионалната дирекция за национален строителен контрол. Сертификатът за енергийни характеристики на сграда е със срок на валидност до 10 г., пише в. "Янтра днес".
Купувачите на нови жилища не знаят дори за правото си да получат копие от разрешението за ползване на сградата и дори нотариусите не го изискват от продавача, коментираха още брокери.
Промяна на предназначението на територии да става само в съответствие с изработен общ устройствен план (ОУП) на съответната община. Това предвиждат промените в Закона за устройството на територията. Така на практика се забранява несъобразеното с нуждите на града хаотично строителство. Докато предназначението на земи се прави без план, концепция и стратегия за дадената община, не могат да бъдат решени правилно и адекватно проблемите на градоустройството за цялата страна, аргументират се вносителите.
С промените се въвежда задължението всички общини да си изготвят такива планове, на чиято основа да се прави всяка промяна на предназначението на поземлените имоти. Последните данни показват, че от общо 264 общини в страната едва 87 имат устройствени планове. Общият устройствен план на община Велико Търново все ще не е приет окончателно от Общинския съвет.