Продължаваме да сме сред най-корумпираните в ЕС

17.11.2009 | 16:07
по статията работи: Петър Чернев
България отбелязва известен напредък в тазгодишния "Индекс за възприятие на корупцията". На 71-о място сме от 180 страни
Продължаваме да сме сред най-корумпираните в ЕС

България продължава да бъде една от корумпираните страни в Европейския съюз. Това сочат данните от годишния доклад на Transparency International "Индекс за възприятие на корупцията 2009 г." (Corruption Perceptions Index или CPI)*, който изследва корупцията в 180 страни.

В тазгодишната класация страната ни се намира на 71-о място в света със стойност на индекса 3.8 процентни пункта. (Стойността на показателя варира между 0 и 10, като нула е знак за максимална корумпираност, а 10 - за липса на такава). Това постижение ни нарежда редом с Гърция и Румъния, които заедно с нас си поделят последното място в класацията сред страните-членки на общността.

В сравнение с миналата година резулатът ни бележи подобрение от 0.2 процентни пункта и е по-слаб с 0.3 проценти пункта в сравнение с постигнатото преди две години. Страните-членки на Общността с показатели близки до нашия са Италия - 4.3 и Латвия/Словакия - 4.5. Средната стойност на индекса за Европейския съюз е 6.38. Вследствие на кризата се наблюдава известно влошаване на този показател на годишна база.

Подобрението в резултата на България беше обяснено с външния натиск, който е оказала Европейската комисия за подобряването на работата с еврофондовете и прозрачността на правораздавателната система. В тази връзка председателят на УС на "Прозрачност без граници" Огнян Минчев коментира, че в България трябва да бъде инициирана сериозна институционална реформа, за да може страната ни да отбелези сериозен напредък в класацията на Transparency International (за да бъде отчетено, че една страна бележи напредък, то тя трябва да отбележи подобрение в индекса си с поне 0.3 - бел.ред).

Засилване на ефекта на Закона за конфликт на интереси и повече докладвани случаи на корупция бяха две от нещата, които бяха посочени като мерки, които могат да намалят възприятието на корупцията в България. В тази връзка изпълнителният директор на "Прозрачност без граници" Диана Ковачева коментира, че липсва стройна система, по която хората могат да подават сигнали за корупция. Липсват също така и мерки, с помощта на които подалите информация могат да бъдат защитени и евентуално пренасочени, ако издадат шефа си.

*В тазгодишния индекс за възприятие на корупцията участват 180 държави. Те са класирани според изследвания на 10 авторитетни международни институции, като Freedom House, фондация "Бертелсман" и Global Insight.

Стойността на показателя варира между 0 и 10. Страните, чийто показател е по-близък до 0, имат сериозен проблем с корупцията, докато тези, чийто показател е 5 и повече, са по-чисти откъм корупция.

За тази година лидери в класацията са Нова Зеландия, Дания и Сингапур с индекс за възприятие на корупцията 9.4, 9.3 и 9.2. На дъното на класацията са Мианмар, Афганистан и Сомалия, съответно с 1.4, 1.3 и 1.1.

По отношение на Европейския съюз лидери в класацията са Дания, Швеция и Швейцария, съответно с индекси за възприятие на корупцията 9.3, 9.2 и 9.0. На опашката в класацията са България, Гърция и Румъния с 3.6.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 12.12   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Златица настъплението на кръстоносците, предвождани от Владислав III и Янош Хуняди, към Одрин е спряно от силна...