Проект за добив на злато срещна отпора на швейцарски селяни

10.04.2012 | 13:10
по статията работи: Александър Димитров
Жителите на долината Медел не искат да рискуват природата и културата си в името на богатството
Проект за добив на злато срещна отпора на швейцарски селяни
Снимка: Commons.wikimedia.org

 

Жителите на швейцарската долина Медел (общо 450 на брой) се отказаха от многомилионно съкровище. След проведен референдум, те блокираха искането на канадската минна компания NV Gold да добива злато с прогнозирана стойност от 1,2 милиарда долара в района. Ценният ресурс се намира под иглолистните гори и заснежени планински върхове. Мината пък щеше да е първата в Швейцария и една от малкото в европейски мащаб.

Финансовите облаги от минният добив щяха да осигурят на петте малки села в долината доход от близо 43,5 милиона долара за следващите десет години. Във времена на разтърсваща еврокриза, отбелязва CSMonitor, страните, които предприемат крупни мерки за орязване на държавните си бюджети, биха направили всичко възможно за подобно богатство.

Жителите на Медел обаче явно мислят по напълно различен начин. В проведения референдум са взели участие почти 80% от тях, като 2/3 са се обявили в опозиция на предложения от минната компания проект – това са 180 души „против“ и едва 90 „за“.

И докато поддръжниците на проекта на NV Gold смятат, че той би контрирал емиграцията на младите и застаряването на населението, както и би открил нови работни места, опонентите се притесняват за околната среда и родната култура.

"Населението намалява и застарява – 90 от тукашните жители са на повече от 75 години и поради това търсим нови възможности“, посочва кметът Петър Бинц, който е привърженик на идеята. „Мината би вляла малко свежа кръв в живота тук. Не можем да останем музей с експонати, нужно ни е бъдеще за младите хора“.

Въпреки всичко мнозинството остава негативно настроено спрямо идеята районът да се превърне в същинска миниатюрна версия на Клондайк и посочва, че мината би била екологична лудност и рискува да замърси потоците, реките и горите на Медел. Освен всичко друго, проектът на NV Gold ще включва и изграждане на пътища, сгради и друга инфраструктура, както и изкарването от земните недра на общо пет милиона тона скали. Действия, които допълнително биха разрушили пасторания пейзаж на долината.

Какво бъдеще ни очаква, ако разрушим природата си?", пита и работещата в магазин за дрехи Никол Вензин.

Относно изградената култура на Медел и евентуалното влияние на мината върху нея, то този фактор също играе немалка роля при определянето на отрицателния вот. Долината е част от малък регион в Швейцария, където хората говорят ретроромански, език, производен на латинския, който римските легиони са донесли със себе си преди близо 2 хиляди години със завземането на района.

Не желая хора от чужда страна да работят тук“, заявява Ирис Мон, който работи за регионалната администрация. „Тук е спокойно и идилично. Ако проектът се осъществи обаче ще се натрупа с коли и прекомерно много хора“.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 22.01   1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. 1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с...