След като днес сутринта марсохода Curiosity се приземи успешно на Червената планета, някои от мненията и коментарите споменаваха огромната сума от 2,5 милиарда долара, отделени за проекта – особено във време на криза.
Говорителят на НАСА Гай Уебстър изтъкна в тази връзка пред „Си Ен Ен“, че към момента амбициозният проект осигурява около 700 работни места. През осемте години обаче числото е гравитирало около десетократна на тази стойност, тоест около 7 хиляди. И тези места не са били резервирани само за служителите на космическата агенция, а са обслужвали и редица компании.
"Хората се чудят защо сме хвърлили толкова пари по Марс...но всъщност никакви пари не са били похарчени там“, изтъкна Уебстър и шеговито продължи. „Няма банкомати там, горе – всичките бари са похарчени тук, на земята“.
Той допълни, че към момента 400 специалисти на НАСА са включени в проекта. Останалите 300 от общо 700-те работници са учени, на които са възложени специални задачи от правителствената агенция.
В момента, подобно на много компании и бизнеси, НАСА също е принудена да намали състава си и да прави съкращения. Но проектът по Curiosity се оказва една свежа „работна инжекция“, осигурявайки 3000 работни места на служители от НАСА и още 4000 позиции за неправителствени работници от най-различни фирми.
Сред компаниите са United Launch Alliance, занимаваща се с проектирането и изработката на ракети, която е и най-големият печеливш. Близо 1500 души са били ангажирани с това да се случи приземяването на лабораторията, което се случи днес сутринта. Други важни имена са Lockhee Martin, Alliant Techsystems, както и Aerojet. Последната е изработила двигателите, които са спомогнали за успешното спускане на марсохода.
Привидно малкият производител на велосипеди – Litespeed, също е изиграл своята ключова роля. Фирмата е изработила специалните титаниеви тръби за окачването и шасито на Curiosity.
“Цялата работа беше някаква странна смесица между космоса и колоезденето“, шеговито изтъква Уебстър.