"В 11:00 часа екипи на прокуратурата започнаха проверка в електроразпределителни дружества от групите на ЧЕЗ, ЕВН и Енерго-Про", заяви днес на пресконференция главният прокурор Сотир Цацаров, цитиран от Агенция „Фокус”.
На 26 февруари прокуратурата е внесла предложение до министъра на икономиката, енергетиката и туризма за реализиране на законовите му правомощия. По думите на Цацаров министърът има право да налага на електроразпределителните предприятия допълнителни задължения. Той има има право да упражни правомощията си по закона и да предприеме необходимите действия за намаляване крайната цена на електроенергия, като наложите допълнителни задължения на всички електроразределите предприятия, обясни Цацаров.
Що се отася до трите ЕРП-та стана ясно, от думите на главния прокурор, че той вчера е издал разпореждане, което предвижда пълна проверка на електроразпределителните дружества за "евентуални нарушения и престъпления". "Всяко ЕРП ще се проверява от определен екип. Първи екип ще проверява дружествата от групата на ЧЕЗ, той се ръководи от Роман Василев и се състои от 5 прокурори и данъчни служители", заяви Сотир Цацаров.
Вторият екип ще проверява дружествата от групата на ЕВН с ръководител е Румен Попов се състои от пет прокурора и данъчни служители. Третият екип проверява Енерго-про, като в него влизат пет прокурори и пет данъчни служители и ръководител Владимир Чавдаров.
"Интерес от такава проверка на електроразпределителните дружества има и прокуратурата, и дружествата, и гражданите", каза още той.
Предмет на проверка не е цялостната дейност на ЕРП-ата, а разходите за външни услуги, действителността на разходите за външни услуги, разходите по всички договори, с които дружествата имат лиценз. Ще се проверяват и сделки между свързани дружества и сделки между дружествата.
Според разпореждането първите резултати от проверката трябва да бъдат готови до 22 март, обясни Цацаров. Екипите ще имат една седмица да изготвят и представят доклади. На базата на тези доклади ще се прецени какви действия да се предприемат. Главният прокурор посочи, че до 5 март трябва да бъде представен и доклад от проверката на ДКЕВР.
Извънредна ситуация
Прокуратурата препоръчва в писмо на министъра на икономиката след консултации с Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) също да упражни правомощията си, защото сама Комисията не била в състояние да осъществява контрол. В писмото се предлага намаляване на цената на тока до създаването на нова политика от страна на ДКЕВР, заяви още главният прокурор, цитиран от БТА.
Той заяви, че тази възможност е уредена със закон, но само в извънредна ситуация. "Трябва да мислим за българския гражданин, който ще получи следващи сметки за ток", посочи Цацаров.
По силата на Закона за енергетиката, министърът на икономиката, енергетиката и туризма може да наложи временни облекчения за гражданите, каза още главният прокурор. По думите на Цацаров тези облекчения могат да бъдат дотогава, докогато се намери адекватен механизъм за решаване на проблемите.
"От 10 януари нататък за начина, по който прокуратурата изпълнява действията си, отговарям аз. Ако ние правим тези проверки, само за да покажем активност, то по-добре да не ги правим. На първо място подлагаме на проверка всички досъдебни производства, които са прекратени и са за енергийни дела. Истински регулативни действия на цените може да има, когато други органи като ДКЕВР влязат в ролята си, такава каквато е", каза още главният прокурор във връзка с проверката на ЕРП-тата. "Моята лична оценка е за недостатъчно добре упражнени контролни действия от страна на регулативния орган", заяви Цацаров.
Главният прокурор обясни, че предложението на прокуратурата към икономическия министър Делян Добрев е извънреден механизъм за регулиране на цените, който не е нормален пазарен механизъм. "Според нас ситуацията в момента е извънредна", каза Цацаров.
На въпрос на журналист дали може да става дума за картел в случая и още по-лошо – мафия, Сотир Цацаров заяви: "Наказателният кодекс не работи с понятието „мафия”, ако има основания за търсене на отговорност, такава ще бъде потърсена. Проверката обхваща голям период от време, ако се установи престъпна дейност, прокуратурата ще предприеме нужните действия”.