Шестима руски граждани са пребивавали на територията на България около датите на взривове през последните години, свързани с ЕМКО и оръжейния търговец Емилиян Гебрев както и около датите на опита за отравянето му с вещество от вида "новичок". Има и сходство по 4 от случаите на взривове в складове и заводи за производство на взривни вещества, оръжия и боеприпаси през последните 10 години в България.
Целта на действията на руските граждани е била пресичане на доставките на специалната продукция за Грузия и Украйна. Това съобщи говорителят на главния прокурор Сийка Милева на съвместен брифинг с административния ръководител на спецпрокуратурата Валентина Маджарова, на който присъстваше и главния прокурор Иван Гешев. След изявлението не бе дадена никаква възможност за въпроси от журналисти.
От изявлението се разбра, че става дума за 4 случая, при които разследващите са установили сходство в начина на извършването им - с пожар, по време на който хората в обекта са евакуирани и няма жертви и пострадали, а по време на гасенето им се извършва дистанционна детонация на взривните вещества в складовете и заводите.
Милева обясни, че първият случай е от 12 ноември 2011 г. край с. Ловни дол, когато е взривен склад, собственост на "ЕМКО". Унищожено е било значително количество боеприпаси и взривни вещества, предназначени за грузинското Министерство на отбраната. Собственикът на търговските дружества, чиято продукция е била съхранявана в засегната складова база, е българският оръжеен търговец Емилиян Гебрев
Вторият случай е от 2015 г., когато край село Иганово е взривен склад за готова продукция на ВМЗ-Сопот. "Част от унищожената продукция, по информация на Министерство на икономиката, също е собственост на търговско дружество "ЕМКО", посочи Милева.
Третият случай отново е от 2015 г., когато в цеха за производство на боеприпаси в Иганово на ВМЗ-Сопот избухва взрив.
Тя обясни, че на 31 май 2015 г. в сградата на бившия Институт по специална техника в София при пожар, който се разследва по друго досъдебно производство, са изгорели събраните доказателства по делото за взривовете в складовете на ВМЗ-Сопот. Според експертизата, пожарът не е възникнал в резултат на самозапалване.
Четвъртият случай е от 2020 г. край Мъглиш, когато е взривен склад за каспулдетонатори и капсулвъзпламенители на завод "Арсенал" в Казанлък. Милева припомни, че "Арсенал" представлява стратегически обект, от значение за националната ни сигурност.
"При четирите произшествия се наблюдават сходства, които в същото време ги отличават от останалите случаи на взривове на складове, през същия период, сочи експертиза на СОБТ. И при четирите случая при изследване на местопроизшествията на са установени конкретни причини, довели до взривовете", обобщи говорителят на главния прокурор.
"В разследваните случаи има предхождащ пожар, като работната версия е, че целта на предизвикването на пожара е намиращите се наблизо хора - да се оттеглят. Предполага се, че времевият период, необходим за потушаване на пожарите, е използван за дистанционно задействане на зарядите", обобщи Милева и обясни, че при нито един от инцидентите не е открита техническа неизправност или друга причина за възникване на пожарите.
"И при четирите взрива, унищожената продукция е била предназначена за Грузия и Украйна. Всеки един от взривовете е бил обект на разследване от съответните прокуратури в България. С оглед идентичността на организиране и изпълнение на взривовете, използваното взривно вещество и засегната продукция, досъдебните производства са обединени", посочи тя.
"Като главен прокурор аз съм висш административен ръководител, подобно на председателя на Върховния касационен съд - г-Панов и председателя на Върховния административен сън - г-н Чолаков и не мога да давам указания и да се меся в работата на отделните магистрати. Но аз съм тук, за да ги окуража, в частност колегите от специализираната прокуратура и ДАНС, да продължат да работят по същия начин в интерес на българските граждани, в интерес на обществото в интерес на националната сигурност", заяви в началото на брифинга Иван Гешев.
Повод за изявленията на прокуратурата бил големият обществен интерес и многото въпроси от журналисти по темата. Изявленията на държавното обвинение идват дни след като "Свободна Европа" публикува анализ, в който прави връзка между взривовете и посещенията на агенти на руското разузнаване в България.