Прокуратурата и Сметната палата влизат в "Царевец"

27.11.2010 | 15:39
по статията работи:
Министерството на културата е подало сигнал и за продажби на терени от археологическия резерват Никополис ад Иструм на частни лица
Прокуратурата и Сметната палата влизат в "Царевец"

По сигнал на Министерството на културата Сметната палата ще направи пълна проверка на община Велико Търново за това какви са приходите, получени от посещенията в музейните обекти, и какви са направените разходи за поддържане на културно-историческото наследство в старата столица. Това съобщи пред журналисти заместник-министърът на културата Тодор Чобанов, цитиран от БТА.

По неговите думи комисия от експерти на културното ведомство ще направи пълна проверка на състоянието на историческата крепост "Царевец", а на базата на констатациите ще бъде изготвено предписание до общината, за да бъдат отстранени най-тежките проблеми. До Нова година комисията ще бъде сформирана, а след това, най-късно до средата на февруари, тя трябва да бъде готова и с първите данни за приходите и разходите на хълма.

Подаден е сигнал до Сметната палата, Министерството на финансите и Прокуратурата, за да се установи източват ли се пари от входните билетчета и в действителност какви са приходите и разходите на хълма, съобщи Standartnews.bg.

Зам.-министър Чобанов каза, че освен сигнала за Царевец, е подаден още един - за продажби на терени от археологическия резерват Никополис ад Иструм на частни лица. Целта е да бъде възстановена целостта на обекта, който е изключителна държавна собственост.

Според заместник-министъра, парцели от резервата са били продадени, неясно от кого, на частни лица още през 2003-2004 година. Това възпрепятства каквито и да било действия към този момент по консервирането на обекта, предаде bTV. Министър Чобанов не успя да уточни точно за колко земя става въпрос, но според вестник "Стандарт" това са няколко развъдника за риба и земеделски земи, които са в трета зона на археологическия резерват. Проверката трябва да установи как е станала продажбата и ако се наложи, земите ще бъдат върнати на резервата, понеже е предвидено през следващата година за Никополис ад Иструм да се отпуснат още пари, в това число и за ограда, каза Чобанов.

Д-р Тодор Чобанов заяви: Просто през годините върху тази изключително държавна собственост някой си е позволил да създава частни имоти. Централизиран сигнал не е пускан, макар че като служител на държавата през 2005-та година аз подготвих един цялостен доклад за проблемите, които сме констатирали. За съжаление тогавашният министър Нина Чилова не изпрати този доклад на прокуратурата на Република България.

Културното министерство разполага с ограничен бюджет, а в същото време има десетки обекти, които са в тежко състояние и чакат финансова помощ от държавата. Такива са две трети от Тракийските гробници в Казанлък, храмът на Кибела в Балчик и части от Стария Пловдив, каза Чобанов.

Затова историческите паметници като Царевец, които имат приходи и са финансово стабилни, трябва да бъдат добре стопанисвани и да не чакат пари от държавата, а да влагат спечеленото в подръжка. За тази цел до няколко месеца ще да бъде внесена и поправка в закона, която да задължи общините да влагат парите от печалбата от туристическите обекти в тяхната подръжка.

Според Чобанов църквата "Свети 40 мъченици" и хълмът Трапезица за последните няколко години са стрували на българския данъкоплатец над 5 милиона лева. Стратегията на културното министерство включва отпускането на около 4 милиона лева за хълма Трапезица през следващата година, за да може той и отсрещният Царевец да се представят на туристите като едно цяло.

Във Велико Търново Тодор Чобанов участва в семинар по проблемите на опазването на културно-историческото наследство.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...