Прокуратурата разследва бившите директори на ВМЗ-Сопот* 1

28.01.2013 | 13:08
по статията работи: Теодора Пенева
До края на деня ще има уволнени, категоричен е Борисов
Прокуратурата разследва бившите директори на ВМЗ-Сопот*

В момента момента прокуратурата проверява ВМЗ-Сопот по сигнал на председателя на КТ "Подкрепа" д-р Константин Тренчев. Той е подал изчерпателна документация със съмнения за нарушения през всичките управления на директори от 1989 година насам. Това каза днес (28 януари 2013 г.) премиерът Бойко Борисов в рамките на срещата си с работниците от Вазовските машиностроителни заводи (ВМЗ) в Сопот, предаде bTV.

Той заяви още, че "доста хора до края на деня ще бъдат уволнени". Борисов не уточни за кого става въпрос, но заяви, че всеки един от позицията на поста, който заема, трябва да се постарае да си върши добре работата, съобщи Агенция „Фокус“. В противен случай може да му се търси отговорност.

Премиерът още веднъж посочи, че не е доволен от работата на директора на предприятието Иван Стоенчев. Уволнението му засега се отлага, но Бойко Борисов му даде срок от 15 дни до месец, за да осъществи оздравителната програма на ВМЗ. След изтичането на този срок той ще посети отново града, за да види резултатите.

Междувременно в интервю пред пловдивския в. "Марица", публикувано днес, Иван Стоенчев заяви, че не иска да прави съкращения в редиците на завода. Ще бъдат освободени само пенсионерите, колкото и да не му е приятно. Директорът обясни: "Не искам да правя съкращения. В момента кризата се чувства навсякъде. В региона, в който живеем няма много алтернативи за работа. Моят стремеж е да осигуря условия хората да преживеят кризата достойно".

Дълговете на ВМЗ възлизат на около 100 млн. лева, заяви Стоенчев. Над половината от тях са към държавата. Той уточни, че всички задължения, натрупани към момента, са от 1995-96 година до днешна дата. Останалите са задължения към Държавния резерв, към доставчици, към Националната енергийна компания (НЕК), за материали и комплектовки.

По време на днешната среща министър-председателят посочи още, че вече трябва да са стартирани няколко нови договора. В рамките на днешния ден работниците от ВМЗ-Сопот трябва да получат аванси. Той заяви: "Това са български граждани и всяка една съдба ми е много важна”. Освен това добави, че се среща с хората "с открито чело", след като всички задължения към тях са вече изплатени.

Попитан какъв трябва да е приватизаторът на това предприятие, Борисов отговори: "Не такъв, който дава един лев". Това той посочи като причина да не е разрешена приватизацията на ВМЗ – нуждата от изготвянето на оздравителната програма, вкарвайки се допълнителна работа в завода, така че той да стане атрактивен.

"От завода са изнесени цели инсталации и машини под предлог, че се ремонтират, а реално той е бил ограбен. Ето защо всеки, който е излъгал и грабил, трябва да го вкарат в затвора. Същите тези хора сега имат наглостта да говорят“, обясни премиерът.

Той добави, че продукцията на предприятието може да не е само военна и то би могло да произвежда например автомобилни части. Министър-председателят съобщи за интереса на голяма външна компания към откриването на завод за автомобили в България. По думите му в Сопот има огромни мощности и, "ако ГЕРБ бие на изборите, такъв завод би бил възможен в региона“.

На днешната среща присъстват още министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев, областният управител на Пловдив Здравко Димитров, както и синдикалистите Андрей Върбанов от „Подкрепа” и Валентин Никифоров от КНСБ.

По-рано днес Бойко Борисов се срещна и с възпитаници на местната Професионална гимназия "Ген. Владимир Заимов" - учениците, които заедно с родителите си участваха в протестите в редиците на оръжейния завод. Те попитаха Борисов каква ще е съдбата на предприятието и колко души ще бъдат съкратени. По думите му кабинетът ще се бори за всеки работник, така че той да не бъде оставен на произвола на съдбата.

Утре (29 януари 2013 г.) премиерът ще разговаря с лидерите на двата синдиката във ВМЗ, като ще бъде обсъдена оздравителната програма на предприятието. По думите му е можело то да бъде продадено "за един лев", но той не е позволил.Правителството ще се бори за всяко работно място и за всеки един човек. Това заяви премиерът Бойко Борисов, запитан за съдбата на ВМЗ-Сопот, предаде Агенция "Фокус".

*Новината е обновена около 16:00 часа.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари 3
Подреди по: Най-нови | Най-стари

Ivan Timbarck 28.01.2013 | 13:58
По продажбите за един лев сме спецове. Само не знам как опропастихме печеливши икономически сектори като вармация и оръжейно производство. Явно нашите капиталисти са от най-тъпите за да не искат дългосрочни печалби, а кражба на секундата.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 09.01   475 г. – Император Зенон е изгонен от Константинопол. 1317 г. – Филип V е коронован за крал на Франция. 1349 г. – Под претекст, че са носители на чума,...