Днес от Софийската градска прокуратура (СГП) разкриха подробности около разследванията си, свързани със злоупотреби, извършени от предишната власт.
Пет досъдебни производства за злоупотреби от страна на длъжностни лица в Министерството на земеделието и храните (МЗХ) и Държавната агенция по горите (ДАГ) са образувани в СГП от началото на годината. Това съобщи зам. градският прокурор Божидар Джамбазов, цитиран от БНТ.
По тях няма обвинени бивши министри, не са викани и на разпит.
Джамбазов посочи, че тези пет досъдебни производства не включват разследванията, които се водят за злоупотребите с еврофондовете.
Той беше категоричен, че ако се съберат достатъчно данни, обвиненията ще стигнат до най-високо ниво във властта.
Две от делата, свързани със земеделското министерство, са за неизгодни сделки със земи. Едното е вече известното, по което беше обвинен бившият шеф на Държавната агенция по горите Стефан Юруков, което е за 2 имота в Созопол и щетата е изчислена на 3,5 млн. лева. Разследват се също заменки във Варна и Несебър.
Засега от прокуратурата отказват повече информация по другите три дела защото остава да се обработи много документация, назначени са и редица експертизи.
От днес е факт още едно досъдебно производство, свързано със злоупотреби на бившата власт - то е срещу виновни длъжностни лица от Министерството на труда и социалната политика (МТСП). Делото е заради нарушения в Закона за обществените поръчки (ЗОП) във връзка с ремонт на административна сграда на социалното ведомство в Стара Загора. По данни на прокуратурата тя е ремонтирана за над 10 млн. лева.
От днес започва събирането на доказателства, но все още не е ясно колко лица ще бъдат обвинени, тъй като в министерството има цели екипи, които се занимават с една сделка и цялата верига трябва да бъде изследвана, уточни Джамбазов.
Ще бъдат разследвани и злоупотреби в Народното събрание. Прокурорска проверка ще уточнява дали отговарят на истината първоначални данни, че за сградата на парламента на пл. "Ал. Батенберг" са купени два асансьора, които струват около 90 хил. лв., а за тях е платено близо 300 хил. лв. Ще бъде назначена и експертиза, която да покаже каква е реалната оценка на ремонтите на ведомствените жилища на парламента. Засега не е ясно как е изчислено, че ремонтните дейности на жилищата на депутатите струват 666 667 лв. без ДДС или 800 000 лв. с ДДС. Това казаха председателят на парламента Цецка Цачева и новият главен секретар Иван Славчов, които дадоха подробности около течащите в Народното събрание вътрешни и прокурорски проверки около управлението на собствеността и ръководството на администрацията, предаде Дневник.bg.
По-рано днес стана ясно, че в Софийска градска прокуратура в момента се водят две досъдебни производства за три обществени поръчки, конкурсите за които са проведени от ръководството на 40-тото Народното събрание, предаде БГНЕС. Те са свързани с ремонта на жилища и покупката на асансьори
За ремонта на жилищата е пусната специална обществена поръчка, която не е била открита, а са били поканени три фирми за участие. Ремонтът е дейност, която не изисква стартирането на процедура по
Закона за обществените поръчки - това е направено само за да се поканят конкретните фирми, коментира Цачева. Тя не пожела да каже имената на фирмите. Процедурата е била задвижена първо от началника
на кабинета на предишния председател Георги Пирински - Мирон Гаврилов, била е санкционирана на 24 юни от Пирински, а след това е била продължена от бившия главен секретар Огнян Аврамов.
Със заповед от вчера поръчката е била прекратена от Цачева. Предстои да се обяви нова, публична процедура. Дотогава народните представители сами ще трябва да освежат жилищата си, за да се нанесат в
тях.
Председателят на Народното събрание каза още, че не е ясно как е избран именно хотел "Родина", в който да бъдат настанени временно депутатите от провинцията, които не са се нанесли във ведомствени
жилища. "Беше ми предложено за подпис решение към 20 юли, с което щеше да се узакони постфактум изборът на "Родина", тъй като народните представители бяха настанени още преди това в този хотел, а
не е пусната обществена поръчка", отбеляза Цачева.
Вече само девет от общо 117 депутати от провинцията не са получили ключове за ведомствените си апартаменти. Жилищата още не са освободени от народни представители от миналия парламент.
Новото ръководство на парламента е направило проверка на гаража на Народното събрание. При нея е установено, че за тази година за командировъчни са отделени 400 000 лв., а до 1 юни са изразходвани 334 000 лв. Някои от шофьорите на депутатите са работили над 600 часа извънредно за една година, а някои от автомобилите, закупени в края на 2006 г., вече са пропътували над 300 000 км, стана ясно още днес.
Още информация от днешната пресконференция на Цецка Цачева може да прочетете тук.