Прокуратурата се развихря в енергетиката

03.04.2013 | 12:18
по статията работи: Manol Cholakov
Започват редица наказателни производства. Договорите с "Марици"-те не могат да бъдат разтрогнати. ДКЕВР е била неефективна
Прокуратурата се развихря в енергетиката

Днес прокуратурата направи множество разкрития за злоупотреби и нередности в енергетиката на всички нива. Освен това държавното обвинение се закани да стартира наказателни производства срещу редица лица, пряко и косвено ангажирани в процеса на производството и разпределението на електроенергия, както и в нейното ценообразуване.

Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) е действала като неефективен контролен орган. Това е установила проверка на прокуратурата, предаде iNews.bg.

Според държавното обвинение ДКЕВР е избягвала да налага административни санкции затова, че електроразпределителните дружества (ЕРП-тата) не са спазвали принципа с едномесечното отчитане на тока.

Също така оттам не са налагали адекватен контрол върху инвестициите, правени от тях. Регулаторът умишлено е завишавал технологичните разходи на дружествата. От ДКЕВР не са налагали ефективен контрол върху качеството на услугите, предоставени от ЕРП-тата.

Наказателно производство е заведено срещу шефа на Българския енергиен холдинг (БЕХ) Михаил Андонов за това, че е ощетил Националната електрическа компания (НЕК) със 189 000 лева, стана ясно още днес. Също така срещу него е заведено и дело за това, че е сключвал неизгодни договори като шеф на холдинга, който е принципал на НЕК, стана ясно след проверките, направени от прокуратурата в трите ЕРП-та, НЕК и БЕХ.

Вследствие на това бившият състав на енергийния регулатор, начело с Ангел Семерджиев също ще бъде подведен под отговорност заради въвеждането на такса достъп за производителите на зелена енергия.

Според държавното обвинение регулаторът е получил имотни облаги заради това си решение.

Сред "клиентите" на прокуратурата ще бъдат длъжностни лица от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ), тъй като са пропуснали да приберат държавния дивидент от печалбата на ЧЕЗ. Печалбата на дружеството е била над 590 милиона лева, а държавният дял в него беше 33%.

Договорите с топлоелектрическите централи "Марица Изток" 1 и "Марица Изток" 3, които са една от основните причини за скъпия ток, не могат да бъдат развалени, разкри заместник-градският прокурор Божидар Джамбазов.

По негови думи, ако контрактите бъдат разтрогнати, компанията ще понесе значителни вреди. Държавното обвинение е установило, че договорите, подписани с двата ТЕЦ-а, са неизгодни, като размерът на щетата за НЕК вероятно ще бъде установена в рамките на разследването.

Прокуратурата е открила, че още преди подписването на контрактите, експерти са предупреждавали, че те ще бъдат изключително неизгодни. Чрез договорите НЕК е била задължена да изкупува на 100% произведеното от двете централи.

Проверяващите са установили, че електроенергията от тях се закупува на значително по-високи от пазарните цени. Според прокуратурата електричеството от централите не може да бъде закупувано без загуби, като това оскъпява тока с между 10 и 25%.

Главният прокурор Сотир Цацаров обясни, че още през 2000 година Димитър Бъчваров, като директор на дирекция "Икономическа политика" в правителството на Иван Костов, е подал сигнал за неизгодността на договорите.

Наказателно производство ще бъде заведено срещу ръководството на НЕК от 2001 до 2012 година именно поради гореописаните причини.

Наказателно производство срещу неизвестен извършител е образувано заради това, че ЧЕЗ са възлагали обществени поръчки като "леко са заобикаляли закона", заяви зам. главният прокурор Борислав Сарафов.

Същевременно заместник градският прокурор на София Роман Василев съобщи, че дружеството EVN е декларирало технологични разходи между 11 и 12% от цената на тока, но изненадващо енергийният регулатор е одобрявал 15%.

От държавното обвинение са установили, че това ЕРП не е извършило никакви нарушения.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...