След проверка "проект по проект" списъкът с фирмите, които трябва да връщат пари по програма САПАРД, е намалял с 15. Освен това е извоюван гратисен период от три месеца, в който прокуратурата трябва да провери останалите проекти поотделно. За установено некоректните и тези с нарушения срокът за връщане на парите ще бъде две години.
Това обяви като успех и краен резултат от преговорите с проверяващите от Европейската комисия новият министър на земеделието Мирослав Найденов (на снимката).
В студиото на bTV той коментира последната скандална проверка и констатация на контролните органи на Европейския съюз, от която се оказа, че 98 фирми ще трябва да връщат близо 65 милиона евро, получени по САПАРД.
След ревизията сумата е намалена на 50 милиона евро, а прокуратурата има три месеца, за да събере взиманията. След това държавата ще има още две години, в които ще може да събере своите вземания, обясни още Найденов. Той допълни, че България ще изпълни изискванията на европейския регламент.
Инспекторите на ОЛАФ твърдяха, че някои от най-големите месо и млекопреработвателни фирми трябва да върнат близо 140 млн. лева на ЕС заради неспазени условия по договорите за получаване на евросредствата. Брюксел си иска парите обратно с мотива, че има съмнения за завишени с около 50% цени на машините, купувани от нашите фирми по САПАРД. Проверки от ОЛАФ показали, че месарските фирми купували оборудването само от две фирми - бургаската "Сидоренко" и великотърновската "Несто", припомня Dariknews.bg.
Според министър Найденов коректните бенефициенти ще бъдат защитени. Две години ще бъде срокът за връщане на парите, за които се установи, че са харчени незаконно.
Земеделският министър каза, че още от есента на миналата година между български представители и европейските контролни органи са се водили разговори, но това е ставало на тъмно.