Провеждането на референдум за АЕЦ „Белене” може да забави заради пропуск в закона. Това стана ясно от думите на министъра на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова, която отговаря за ГРАО. Именно тази служба проверява достоверността на подписите, внесени от БСП за ндопитване за изграждането на атомната централа.
Проверката на подписката може да отнеме до три месеца. Пред bTV Павлова обясни, че през лятото има служители, които са в отпуск. Не това обаче е основният проблем. Забавянето може да дойде от факта, че в закона не е посочен срок, в който ГРАО да се задължава с произнасяне. Преди това да се случи подписката не може да бъде разгледана от парламента, тъй като достоверността й няма да е установена.
"ГРАО прави проверка на всяко едно лице, защото изискването е да има имена, адрес по регистрация и ЕГН", каза министърът. БСП внесе над 700 000 подписа. Трябва да бъде доказана достоверността на 500 000 от тях.
След като те бъдат предоставени на Народното събрание бъдат представени, то трябва да насрочи гласуването. Парламентът обаче може да измени въпроса, а подобни сигнали вече дадоха от управляващото мнозинство, което по думите на премиера също е за референдум.
По повод критиката на червения депутат Мая Манолава, че ГРАО бави проверката на подписите, Павлова покани "червения" депутат да проверява достоверността на подписите.
Голяма част от правилата за провеждане на референдум трябва да бъдат опростени, беше отчетено по време на пресконференция на БТА вчера. От партията обясниха, че срокът за провеждане на допитването за бъдещето на атомната централа е 6 месеца след внасянето на подписката или до 28 януари. Това обаче не включва проверката на редовността на подписите от ГРАО. "Колкото и да бъде разтеглен срокът, най-късно до април 2013 година трябва да има референдум", отсече депутатът Мая Манолова.
Не са необходими три месеца на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ), за да проверят подписката за АЕЦ „Белене”. Това каза каза още друг депутат от БСП Антон Кутев, цитиран от Агенция "Фокус". Той добави: „Това е опит да се отложи решението за референдум. Всички тези хора ние сме ги срещнали лично и те лично са си сложили подписа. Няма как проверката да отнеме същото време. Очакваме за максимум един месец да бъде приключена процедурата на ГРАО по уточняване на невалидните подписи”.